Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
16 września /poniedziałek/
Otwarcie forum „Sąsiedzka podwózka”, który posłuży do promocji car-poolingu, czyli z doskonalszego korzystania z prywatnych aut i "wypełnianiu" ich wnętrza więcej niż tylko kierowcą. Liczne badania i obserwacje wskazują bowiem, iż w większości samochodów poruszających się po ulicach polskich miast znajduje się średnio 1,2 osoby. Przy mocach jakimi dysponują silniki spalinowe jest to zatem spore martnotrwstwo paliwa, a poza tym jeśli każdy decyduje się na samotne korzystanie z auta, to nie ma szans na uniknięcie sytuacji braku wolnych miejsc parkingowych w Olsztynie.
Forum posłuży do komunikowania się osób oferujących podwózkę lub poszukujących możliwości wspólnego przemieszczania się w czyimś pojeździe. Forum będzie dostępne pod adresem: www.podwozka.olsztyn.eu
Realizacja: Urząd Miasta Olsztyna
16-22 września /poniedziałek-niedziela/
Konkurs fotograficzny "Masz Ci rower!"
Tematem konkursu jest przedstawienie osób przemieszczających się po Olsztynie zgodnie z ideą propagowaną podczas ETZT, czyli przy wykorzystaniu środka transportu innego niż samochód (rower, pieszo, rolki, autobus, pociąg, kajak, itp.).
Nagrodą w konkursie jest rower warty 1200 zł!
Dokładne informacje i regulamin > tutaj
Realizacja: Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR, Urząd Miasta Olsztyna.
17-22 września /wtorek-niedziela/
Odjazdowy Rowerzysta - plebiscyt fotograficzny
Propozycja zabawy polegającej na "odjazdowym" zapozowaniu do zdjęcia, które wykona profesjonalny fotograf. W przygotowanym "punkcie fotograficznym można zjawić się samodzielnie, w gronie rodzinnym lub z grupą znajomych. Organizatorzy nie przewidują żadnych ograniczeń dla inwencji twórczej olsztyńskich rowerzystów, ale z pewnością nie zabraknie nagród dla tych, którzy zbiorą najwięcej głosów podczas plebiscytu na łamach "Gazety Olsztyńskiej" :)
Gdzie można spotkać stanowisko fotografa?
- 17.09 (wtorek): od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania al. Sikorskiego/ul. Tuwima/ul. Synów Pułku;
- 18.09 (środa): od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania ul. Pstrowskiego/ul. Wyszyńskiego;
- 19.09 (czwartek): od 15:30 do 17:30 w rejonie skrzyżowania al. Wojska Polskiego/ul. Jagiellońskiej.
Od 20 do 22 września (piątek-niedziela) wszystkie wykonane zdjęcia zostaną opublikowane przez Gazetę Olsztyńską i rozpocznie się zbieranie internetowych głosów na najbardziej "odjazdowego" rowerzystę/ rowerzystkę/ rodzinę/ grupę przyjaciół/ itp.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 24 września (wtorek).
Sponsor: Salon Rowerowy Czesława Ciućkowskiego.
Realizacja: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Fotograficzne BLUR.
Współpraca: Gazeta Olsztyńska, Nasz Olsztyniak.
19 września /czwartek/
Montaż pilotażowej serii stojaków rowerowych wykonanych z barierek ochronnych zdemontowanych z olsztyńskich ulic.
Pierwsze 30 stojaków zostanie zamontowanych pod kilkoma olsztyńskimi szkołami.
Realizacja: Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu
21 września /sobota/
Dzień otwarty w zajezdni MPK (ul. Kołobrzeska 40).
Zapraszamy do odwiedzenia bazy olsztyńskich autobusów.
Realizacja: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacujne w Olsztynie.
21 września /sobota/
Specjalna linia „turystyczna” autobusu MPK, czyli bezpłatny przejazd po specjalnie ułożonej trasie, podczas której Przewodnik PTTK opowie o ciekawej historii komunikacji miejskeij w Olsztynie.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w pojeździe obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłoszenia:
- osobiście w biurze W-M PTTK przy ul. Staromiejskiej 1 (pon-czw w godz. 12:00-16:00)
- telefonicznie: 89 527 36 65 (pon-czw w godz. 12:00-16:00)
Realizacja: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie.
Współpraca: Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK w Olsztynie.
21 września /sobota/
„Oszczędzaj przestrzeń i swój samochód”. (Zapisy: tel. 606 106 847)
Nauka ekologicznej jazdy własnym samochodem w ruchu ulicznym wraz z błyskawicznym kursem prawidłowego parkowania.
Zapraszamy na plac przed LO VI (ul. Pstrowskiego 5) w godz. 11:00-16:00. Ze względu na ograniczoną liczbę instruktorów obowiązują wcześniejsze zapisy. Chętnych prosimy o kontakt: Szkoła nauki jazdy "Campus": 89 541 71 39 lub 606 106 847.
Realizacja: Profesjonalne Centrum Kształcenia Campus, VI Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie.
21 września /sobota/
Rowerowa gra miejska „Olsztyn. Miasto-Mozaika”
Rowerowe „podchody” poświęcone postaci Ericha Mendelsohna, ciekawostkom olsztyńskiej architektury oraz wielokulturowości Olsztyna.
Liczba uczestników ograniczona! Zgłoszenia indywidualne lub ekip rodzinnych należy przesyłać na adres e-mail: rowerowyolsztyn@o2.pl najpóźniej do 20 września do godz. 16:00. 35 pierwszych zgłoszonych osób lub rodzin otrzyma unikalny, okolicznościowy upominek.
Pełna informacja o imprezie:
Realizacja: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Olsztyna.
Działanie w ramach X edycji kampanii „JAdę, NIE TANKUJĘ”.
22 września /niedziela/
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Aby skorzystać z przejazdu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny swojego auta.
Realizacja: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie.
22 września /niedziela/
"Rowerowa Akademia", czyli bezpłatne zajęcia z zakresu teoretycznych zasad i praktycznych umiejętności jazdy na rowerze w ruchu ulicznym.
Ze względów organizacyjnych obowiązują wcześniejsze zapisy. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłoszenia najpóźniej do 20 września do godz. 20:00 przesłane na adres: rowery@olsztyn.eu (imię, nazwisko, wiek). Dalsze informacje dotrą do zainteresowanych w odpowiedzi mailowej przesłanej przez Organizatorów.
Realizacja: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”.
Działanie w ramach X edycji kampanii „JAdę, NIE TANKUJĘ”.
24 września /wtorek/
Oficjalne rozstrzygnięcie konkursów:
- "Rowerem szybciej. Autobusem wygodniej" skierowanego do pracowników Urzędu Miasta w Olsztynie, którzy w okresie lipiec-wrzesień dojeżdżali do pracy komunikacją miejską lub na rowerach;
- plebiscytu fotograficznego "Odjazdowy Rowerzysta".
Realizacja: Urząd Miasta Olsztyna
Współpraca: PZU, Salon Rowerowy Czesława Ciućkowskiego.
Organizatorzy i partnerzy realizacji ETZT 2013 w Olsztynie
Hałas i spaliny – właśnie z tym wielu z nas kojarzy się życie w mieście. Badania pokazują, że samochód osobowy jest najczęściej głównym środkiem transportu w aglomeracjach. Codziennie korzysta z niego aż 83% Polaków. Efekt? Auta odpowiadają za większość (65%) zanieczyszczeń na obszarze Unii Europejskiej. Sami skracamy sobie życie! Zanieczyszczenie środowiska prowadzi bowiem do wzrostu zachorowań na astmę, przewlekłe choroby płuc, nowotwory i schorzenia układu nerwowego.
Tymczasem wcale nie musi tak być. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to odpowiedź na pogorszenie jakości życia w mieście. Bo wzrost liczby aut to także więcej korków, spóźnień, stresów i – co najgorsze – wypadków na drogach. Kampania społeczna ma więc przekonać do zachowań proekologicznych. Nie chodzi o to, by zupełnie zrezygnować z samochodu, ale o to by racjonalnie z niego korzystać, np. wybierając inny środek transportu na krótszych dystansach. ETZT pokazuje korzyści:
- poprawę zdrowia - lepsza kondycja fizyczna, zminimalizowanie chorób spowodowanych siedzącym trybem życia (otyłość, miażdżyca, nadciśnienie, bóle kręgosłupa) i mniej stresu wynikającego ze stania w korkach
- oszczędności finansowe – spowodowane poruszaniem się piechotą, rowerem lub komunikacją publiczną. Jak wynika z badań tygodnika Auto Świat – samochód najwięcej benzyny zużywa po rozruchu zimnego silnika, więc krótka jazda się nie opłaca
- zmniejszenie zanieczyszczeń - W ciągu godziny średnie drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. Człowiek zużywa 30 litrów, a samochód 6000 litrów zamienia w spaliny. Najbardziej szkodzą nam zawarte w spalinach ołów i kadm. Oprócz tego, że wdychamy je codziennie, osiadają w glebie i powodują skażenia roślin. Także tych, które hodujemy na działkach i zjadamy.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana w 1998 roku przez Komisję Europejską. W 2002 roku idea przeniosła się do Polski. Od kilku lat uczestniczy w niej także Olsztyn.
Czyste powietrze - to twój ruch! (Clean air – it’s your move!) to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 22 września 2013 r. Olsztyn również przystąpił do projektu i proponuje mieszkańcom różne formy aktywności.
Chęć uczestniczenia w Tygodniu zgłosiło ponad 600 miast. Lista miast dostępna jest pod adresem: www.mobilityweek.eu/cities/
Hasło tegorocznego Tygodnia Clean air – it’s your move! ma pokazać obywatelom Europy, że mogą wpływać na stan czystości powietrza poprzez „ekologiczną mobilność”. Dzięki korzystaniu z transportu publicznego, jazdy rowerem czy chodzeniu pieszo zamiast jazdy samochodem „małymi kroczkami” możemy zmienić naszą przestrzeń na lepsze.
Badania pokazują, że powietrze wolne od zanieczyszczeń ma realny wpływ na zdrowie, a także prowadzi do dużego średnio o osiem miesięcy życia. Utrata różnorodności biologicznej, zubożenie warstwy ozonowej czy zmiany klimatu to efekty zanieczyszczonego powietrza, które odzwierciedla stan naszego środowiska.
Do pobrania: