Park(ing) Day to happening, podczas którego mieszkańcy miast przekształcają miejsca, które są zazwyczaj zajęte przez ciasno zaparkowane samochody w małe parki pełne zieleni. Ta oddolna inicjatywa ma udowodnić wszystkim, że z cennej przestrzeni w centrum miasta można korzystać mądrzej, lepiej i bardziej twórczo, niż zastawiając ją szeregiem blaszanych pudełek na czterech kołach.
Pozytywny odbiór Park(Ing) Day, który odbył się w Olsztynie w 2011 roku był jasnym sygnałem, iż mieszkańcy naszego miasta dobrze rozumieją ideę tej akcji i chętnie korzystają z atrakcji oferowanych przez poszczególne stoiska zlokalizowane na miejscach postojowych.
Idea Park(ing) Day w ciągu kilku lat rozprzestrzeniła się spontanicznie po całym świecie, a jej zalążkiem był parking samochodowy w San Francisco, który w 2005 roku został przekształcony w miejsce wypoczynku i otwartej dyskusji o rosnącej przewadze samochodu nad człowiekiem w przestrzeni miejskiej. Od tamtej pory coraz więcej parkingów na świecie zazielenia się raz w roku, przyciągając uwagę mieszkańców i inicjując dyskusję na temat jakości przestrzeni publicznej. O skali niemal bezwartościowego marnotrawienia tej przestrzeni najlepiej świadczy fakt, iż jedno zaparkowane auto zajmuje teren o wymiarach 2,5 x 5,5 metra, czyli blisko 14 metrów kwadratowych.
W jaki sposób można sensowniej korzystać ze wspólnej przestrzeni w olsztyńskim śródmieściu? Pokażą to tegoroczni uczestnicy olsztyńskiego Park(Ing) Day.
PROGRAM PARK(ING) DAY W OLSZTYNIE
21 września (piątek) w godz. 10:00 – 17:00
- Dwa miejsca parkingowe przed CH Dukat, al. Piłsudskiego (Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”);
- Trzy miejsca parkingowe naprzeciwko Kamienicy Naujacka, ul. Dąbrowszczaków (Miejski Ośrodek Kultury);
- Trzy miejsca parkingowe na Pl. Solidarności, ul. Głowackiego (biblioteka multimedialna Planeta 11);
- Pięć miejsc przy Bibliotece Wojewódzkiej, ul. Stare Miasto (Aeroklub Warmińsko-Mazurski);
- Dwa miejsca parkingowe na ul. 11 Listopada (Forum Rozwoju Olsztyna);
- Trzy miejsca parkingowe na parkingu przy ul. Mochnackiego (Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie);
- Dwa miejsca parkingowe na Moście Św. Jana (Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu);
- Trzy miejsca na ulicy Dąbrowszczaków, w okolicy skrzyżowania z ul. Kajki (Stowarzyszenie Obywatelski Olsztyn).
Czego możemy się tam spodziewać?
1. Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”
Zorganizuje miejsce odpoczynku i muzycznego relaksu w samym centrum olsztyńskiego Śródmieścia. Zagrają tu dj’e związani ze Stowarzyszeniem Multiform, będzie okazja do bezpłatnego skosztowania wegańskich i wegetariańskich wypieków, wypicia herbaty lub kawy, a także po prostu zatrzymania się na moment i rozmowy o wymarzonym Olsztynie. Ze szczególną estymą zostaną tu potraktowani wszyscy rowerzyści, którzy przyjadą z odwiedzinami, ponieważ otrzymają drobne upominki.
2. Miejski Ośrodek Kultury
Na zielonej trawce przed Kamienicą Naujacka, w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie, będzie można nie tylko posłuchać o możliwościach spędzania wolnego czasu w Miejskim Ośrodku Kultury, ale także zapisać się do grup twórczych działających przy MOK. Już niedługo działalność swą rozpoczynają: Grupa Teatralna Kokon, Pracownia Tańca Współczesnego Pryzmat, Centrum Sztuk Wizualnych mające w ofercie warsztaty długo i krótkoterminowe z zakresu sztuk plastycznych i nie tylko.
Oprócz tego będzie można miło spędzić czas na leżakach słuchając muzyki na żywo oraz wziąć udział w ciekawych zabawach animacyjnych.
3. Biblioteka multimedialna Planeta 11
Ma mnóstwo różnych pomysłów, spośród których na pewno zaproponuje następujące aktywności:
- RZUT PŁYTĄ NA CZAS – rzucamy do kosza przez 30 s., przez cały dzień każdy będzie miał okazję się wykazać. „Najszybsza” osoba otrzyma roczny abonament do P11
- Konkurs literacko–balonowy – w nadmuchanych balonach proste pytanie z zakresu polskiej literatury pięknej, strzelamy do balonu, odpowiadamy i zdobywamy nagrody
- Konkurs wiedzy o olsztyńskich bibliotekach, głównie o P11 (np. lokalizacja, historia, itp.)
- Konkurs wiedzy o Olsztynie (historia, infrastruktura, znani mieszkańcy, itp.)
- Konkurs trailerowy (rozpoznajemy tytuły filmowe na podstawie krótkich reklam i fragmentów filmów)
- Mini turniej gier na PS3 (FIFA 12, PES 2012)
- Mini turniej gier planszowych (chińczyk, warcaby, inne gry)
- Konkurs jazdy na hulajnodze
- Joga na parkingu – ćwiczenia wspólnie z przechodniami
- Gra w klasy – mini konkurs
- Sonda – w wyniku której powstanie filmik – DLACZEGO LUBIĘ PLANETĘ
- Zapisy do biblioteki przez Internet
- Zbiórka książek niepotrzebnych – mieszkańcy mogą przynieść swoje książki i przekazać bibliotece
- Tablica, na której przechodnie będą mogli wypisać tytuły książek najstraszniejszych lub najbardziej zabawnych
4. Aeroklub Warmińsko-Mazurski
Przeniesie nas do podniebnego świata…. Pod Biblioteką Wojewódzką będzie można rozwinąć skrzydła i poszybować!
5. Forum Rozwoju Olsztyna
… ma ambitne, ale jeszcze nie potwierdzone plany. Jak tylko będzie wiadomo jakie atrakcje czekają nas na 11 Listopada, opiszemy to
6. Miejska Biblioteka Publiczna
Zaprasza na spotkanie pod chmurką na parkingu przy ul. Mochnackiego
Specjalnie dla najmłodszych pracownicy biblioteki stworzą mini plac zabaw z kącikiem do zajęć plastycznych oraz stanowiskiem do malowania twarzy. W godzinach od 11.00 do 14.00 zorganizują zajęcia warsztatowe, podczas których zabierą dzieci w świat bajek. Każdy przechodzień będzie mógł skorzystać z czytelni oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami.
UWAGA !!!
Tylko 21 września na parkingu przy ul. Mochnackiego MBP oferuje dorosłym kartę biblioteczną na wypożyczanie zbiorów książkowych w całej sieci gratis.
7. Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu
Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu planuje urządzić stoisko w konwencji fragmentu ogrodu. Czas planujemy spędzić pod hasłem "Przyjdź i porozmawiaj z architektem krajobrazu przy cieście i ciepłej kawie/herbacie". Będziemy udzielali porad ogrodowych i roślinnych, służyli radą przy urządzaniu ogrodów, balkonów i tarasów. W planie mamy również zachęcanie do spędzania wolnego czasu w parku, a nie w aucie czy na domowej kanapie.
8. Stowarzyszenie Obywatelski Olsztyn
Planuje wystawić plansze z głównymi tezami idei transportu zrównoważonego, a także plan remontu ulicy Partyzantów w wersji popieranej przez mieszkańców. Nie będzie natarczywej propagandy ani agitowania - po prostu prezentacja. Gospodarze tego stoiska skupią się na rozmowach z przechodniami i kierowcami odwiedzającymi ten fragment miasta. Ustawią wygodną kanapę, stolik, a także zapewnią szarlotkę i herbatę. Tyle wydarzy się na pewno…, ale głowy są pełne pomysłów, więc ostatecznie na stoisku może się dziać dużo więcej!