Idź do treści strony

maja_rozowy_dres

Ponad 650 lat historii Olsztyna, miasta w którym mieszkał na zamku Mikołaj Kopernik, bywał Marcin Kromer czy Ignacy Krasicki, spędził noc NapoleonPapież Jan Paweł II - to dzieje ciekawe i różnorodne. Składają się na nie liczne pożary i epidemie, które nękały miasto oraz wydarzenia historyczne, z przyczyn których wojny dziesiątkowały i niszczyły gród. Olsztyn przechodził rabunkowe najazdy litewskie(XIII–XIVw.), wojny polsko-krzyżackie zakończone pokojem toruńskim w 1444 r., ale też lata pokoju i rozwoju, przerwane w XVII w. przez wojska szwedzkie, które stanęły u granic Olsztyna. By w końcu po I rozbiorze Polski w 1772 r. przejść pod panowanie Prus. Przez 306 lat Olsztyn był w Rzeczypospolitej, przez 173 lata pozostawał w granicach Prus i Niemiec. W XIX w. miasto przeżyło swój rozwój. Dzięki powstaniu kolei i automobilom do miasta ciągnęły setki ludzi. Olsztyn stał się drugim co wielkości po Królewcu miastem w Prusach Wschodnich.. Do Polski powrócił w 1945 r. , stał się stolicą Warmii i Mazur, miastem wojewódzkim i stale rozwijając się. Dziś prawie 200-tysięczny ośrodek uniwersytecki ze wspaniałymi zabytkami, instytucjami kultury i nauki.


 

HERB

 Patron miasta – Św. Jakub

Od 650 lat patronem miasta jest św. Jakub Starszy , rybak, który był uczniem Chrystusa. Jeden z 12 apostołów. Za wyznawanie i szerzenie nowej wiary został stracony w 44r. gdy królem Izraela był wnuk Heroda Agrypa I. Jego kult szerzył się w Europie dotarł też do Prus i do Olsztyna. Patron ludzi podróżujących , wędrowców i pielgrzymów. Jest na pieczęciach miejskich i w zmieniających się herbach, w rzeźbach i na fasadach. Jego atrybuty to muszla i laska. Muszla to znak cnoty, prawości , a dla pielgrzymów obietnica zaspokojenia pragnienia. Laska to symbol wędrowca, a także dostojeństwa i władzy.

 

Herb

 Św. Jakub jest od początków miasta w herbie Olsztyna. Na przestrzeni wieków przedstawiano go różnie, dziś jest to postać św. Jakuba w białej szacie ze złotą aureola na niebieskim tle, święty w jednej ręce trzyma złota muszlę, a w drugiej – laskę.

 

 

Hymn

 Pieśń „O Warmio moja miła” do słów skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego organistę z kościoła św. Jakuba.

Pieczęć miejska

Pieczęć miejska

Pieczęć miejska

Pieczęć miejska

 

Pogoda