Idź do treści strony

15 listopada o godz. 11:00 spektakl Czarodziejski koncert Olsztyńskiego Teatru Lalek zainauguruje XIII Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2009. W ramach spotkań teatralnych swoje spektakle zaprezentują: Teatr Maska z Rzeszowa, Teatr Lalek Arlekin z Łodzi oraz trzy teatry zagraniczne: Marionetas en Libertad, Compagnie Via Cane, Théâtre des TaRaBaTes. Zaproszenie artystów z Francji jest efektem wieloletniej współpracy Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Departamentu Côtes d’Armor. Impreza odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Olsztyna.

 

Program:

Olsztyński Teatr Lalek

Czarodziejski koncert (Miniatury)  

Spektakl zrealizowany w konwencji „czarnego teatru” – techniki bardzo starej i rzadko w teatrze stosowanej, gdzie niewidoczni dla publiczności aktorzy z najpospolitszych przedmiotów, przy pomocy rąk i ultrafioletowego światła, wyczarowują obrazy. Jest to przedstawienie o ludzkiej kondycji, o radościach, smutkach i marzeniach człowieka. Opowiada o tym bez słów, zrozumiałym dla wszystkich, uniwersalnym językiem obrazów, wspaniałej muzyki, m.in. Ennio Moricone, Georga Bizeta, Jean Michel Jarre’a, Jona & Vangelisa. Spektakl od lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem publiczności wzruszając i bawiąc dzieci oraz dorosłych.  

reżyseria, inscenizacja, oprawa plastyczna i opracowanie muzyczne: Tomasz Brzeziński

czas trwania 0:50

Spektakl dla każdej grupy wiekowej 15 listopada, godz. 11.00

 

Marionetas en Libertad (Argentyna/Francja)

Szalony kapelusz (Chapeau loco)  

Teatr Marionetas en Libertad powstał w 1985 r. w Argentynie. Założyli go Martin Ahrens i Florence Guilbert. W 1999 r. twórcy przenieśli się do Francji, gdzie do dziś tworzą swój muzyczny, pełen czaru teatr marionetek. Podczas OTTL Anima 2009 zaprezentują przedstawienie pt. Szalony kapelusz. Jego bohaterem jest Ploplo – wędrowny sprzedawca kapeluszy, który mieszka w magicznej maszynie służącej do ich produkcji. Zarówno Ploplo, jak i maszyna mają ogromną wyobraźnię i mnóstwo fantazyjnych pomysłów. Pewnego dnia Maszyna robi Ploplo psikusa: produkuje zaczarowane nakrycia głowy o przeróżnych kształtach. Kiedy Ploplo przymierza któreś z nich, dzieją się czary, pojawiają się przedziwne postaci, które wciągają go w niesamowite przygody. Tak więc Ploplo spotyka tancerzy, komary w czapeczkach, lampę Aladyna, a kiedy odnajduje swój melonik, pojawia się Ploplito – jego lustrzane odbicie. W końcu szalona maszyna sama postanawia zabrać się do pracy, ale na szczęście Ploplo wpada na pomysł, dzięki któremu omijają go kolejne psikusy.

Marionetkowy spektakl muzyczny dla każdej grupy wiekowej.

Nie wymaga tłumaczenia.

Czas trwania: 0:55

16 listopada, godz. 10.00 i 17.00

http://pagesperso-orange.fr/marionnettes      

 

Compagnie Via Cane (Francja)

Zakopane i Anioł z Nieba (Zakopane et l’Ange tombé du ciel)  

Zespół teatralny Compagnie Via Cane  powstał w 1995 r. w Marsylii. Od dwóch lat działa w Bretanii (Côtes d’Armor), gdzie prowadzi również działalność edukacyjną. W jego twórczości scenicznej rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni. Spektakl Zakopane i Anioł z nieba, zainspirowany podróżą jego twórców do Zakopanego, to zmyślona historia miasteczka przedstawiona za pomocą obrazów, wyczarowana brzmieniem harfy i dźwiękiem akordeonu. Spektakl realizowany jest za pomocą techniki chińskiego teatru cieni. Na tle zamku, inspirowanego rosyjskimi i polskimi drewnianymi chatami, Anioł i Kot odtwarzają na nowo świat. W sercu cudownego miasteczka, każda chata to okazja do spotkania… Śpiew i muzyka na żywo przenosi widzów w poetycką, humorystyczną i szlachetną międzypokoleniową podróż.  

scenariusz, muzyka i reżyseria: Jean-Frédéric Noa

obsada spektaklu: Denis Lacaze, Jean-Frédéric Noa, Amélie Duval  

Spektakl teatru cieni adresowany do dzieci od lat 6.

Przedstawienie  z narracją w języku polskim.  

Czas trwania 0:50

17 listopada, godz. 10.00 i 17.00

www.viacane.com

 

Théâtre des TaRaBaTes (Francja)

Poliszynel (Polichinelle)

Théâtre des TaRaBaTes powstał w 1998 r. Jego założyciel, Philippe Saumont, jest kontynuatorem kariery teatralnej swojego dziadka. Teatr lalek jest dla niego najlepszym sposobem komunikacji z widzem. Philippe Saumont gościł już w naszym teatrze w 2006 r. Zaprezentował wówczas  pełne gagów i humoru przedstawienie z gatunku guaratelle, pt. Wasz Poliszynel, nawiązujące do starej, neapolitańskiej tradycji teatralnej. Tym razem artysta proponuje olsztyńskiej publiczności kolejne wcielenie tej postaci.  Poliszynel to osobnik prosty, kocha życie, zabawę, miłość, wszystko go bawi, ale kiedy inna postać próbuje mu przeszkodzić, Poliszynel zabawia się jej kosztem. Każda sytuacja stanowi dla niego pretekst do wyśmiania rzeczywistości. Nawet najstraszniejsza sytuacja zamienia się w komiczną farsę.

reżyseria, scenografia i wykonanie: Philippe Saumont  

Spektakl bez słów dla każdej grupy wiekowej.

Czas trwania 0:30

Wstęp wolny.

Ilość miejsc ograniczona.

Obowiązuje rezerwacja miejsc. 

17 listopada, godz. 11.30, 13.30

www.tarabates.com

 

Théâtre des TaRaBaTes (Francja)

Awantura (La Brouille)

Przedstawienie, które za pomocą animacji dłońmi opowiada o relacji dwojga postaci. W spektaklu zaprezentowany jest cały wachlarz emocji: od momentu nawiązania więzi, poprzez konflikt, do pełnego harmonii finału. Nastrój spektaklu zbudowany jest za pomocą zmian scenerii: od słonecznej plaży na tle błękitnego nieba do gwałtownej burzy, po której zwykle wraca spokój. Tuż po przedstawieniu aktor zaprasza publiczność do uczestnictwa w tak zwanej ścieżce sensorycznej, która pozwala dzieciom rozwijać zmysły, wyobraźnię i ekspresję.  

reżyseria, scenografia i wykonanie: Philippe Saumont

twórca ścieżki sensorycznej: Agathe Malaise

oświetlenie: Olivier Le Nautout    

Spektakl bez tekstu, adresowany do dzieci od 18 miesiąca życia.

Czas trwania: 0:30

18 listopada, godz. 9.00, 11.00 i 17.00

www.tarabates.com

 

Teatr Maska z  Rzeszowa

Wróżka Bzów  

W skromnym domku Wróżka Bzów i grono jej pomocników snują opowieść o księżniczce, złotodajnym ośle, kochliwym królu, nadzwyczajnym królewskim krawcu, czarodziejskim pierścieniu oraz pewnym wesołym i zacnym królewiczu. Wróżka Bzów jest matką chrzestną Księżniczki i dba o wszechstronny rozwój swej podopiecznej. Pragnie, aby zyskała ona tak przydatne i cenione w życiu cnoty, jak roztropność, pracowitość, zaradność, odwaga. Przemyślnie kieruje losem dziewczynki, tak aby ta poznała życie inne niż pałacowe... W przedstawieniu ludzki świat miesza się ze światem lalek. Dużo w nim niespodzianek, uroczych piosenek, zabawnych scen i troskliwych pouczeń. Sztuka jest pochwałą radosnego, ale i pracowitego życia.  

autorka: Hanna Januszewska   

adaptacja i reżyseria: Ewa Sokół-Malesza

scenografia: Mikołaj Malesza   

muzyka: Włodzimierz Jarmołowicz

choreografia: Marta Bury    

Spektakl dla dzieci od 4 roku życia.

czas trwania: 1:05

19 listopada, godz. 10.00 i 17.00  

 

Teatr Lalek Arlekin z Łodzi

Kwiat paproci

Teatr Lalek Arlekin z Łodzi zaprezentuje sceniczną adaptację baśni J.I. Kraszewskiego w reżyserii A. Skiepko-Gielniewskiej. Bliska ludowym legendom opowieść Kwiat paproci przypomina współczesnym odbiorcom dawne obyczaje Nocy Świętojańskiej. Pozwala przyjrzeć się światu pełnemu fantazji i leśnych zjaw. Przesłanie spektaklu jest nadal aktualne: posiadanie tego, czego się pragnie tylko dla siebie, nie jest radością, lecz udręką. Szczęście każdego człowieka powiązane jest bowiem ze szczęściem innych ludzi. Spektakl został doceniony przez łódzkich recenzentów, którzy przyznali mu Złotą Maskę, a pani Joanna Stasiewicz za rolę w tym przedstawieniu otrzymała nagrodę na festiwalu w Katowicach.  

adaptacja i reżyseria: Alina Skiepko-Gielniewska s

cenografia: Halina Zalewska

muzyka: Krzysztof Dzierma    

Spektakl dla dzieci od 10 roku życia.

Czas trwania: 1:00

20 listopada 10.00 i 17.00

Pogoda