Archeolodzy zapraszają do Sędyt
Niezwykłe stanowisko archeologiczne w Lesie Miejskim kolejny raz przyciągnęło naukowców. Ci natomiast zapraszają olsztynian w niedzielę (29 września) na kolejny dzień otwarty.
Badania dawnego grodziska, które odkryto w zakolu Łyny, na jej prawym brzegu, były prowadzone w 2006 i w 2013 roku. Praca archeologów zaowocowała licznymi, oryginalnymi znaleziskami.
Ślady chałup, ceramika, ozdoby, a nawet arabskie monety - to wszystko znaleziono właśnie w Lesie Miejskim. Naukowcy nie mają wątpliwości - dawne grodzisko było zlokalizowane nad jednym z najważniejszych szlaków kupieckich tych ziem. Ślady obecności ludzkiej są tu datowane nawet na VI w p.n.e.
Nowa ekspedycja - Sundythen 2019 - rozpoczęła prace w połowie września. Badania są prowadzone w związku z projektem "Odyseja Bałtycka. Tworzenie wspólnej przestrzeni historycznej i kulturowej" realizowanym przez Towarzystwo Naukowe Pruthenia przy współpracy z Urzędem Miasta Olsztyna. Finansowanie pochodzi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.
- Mamy dziewięć wykopów archeologicznych o łącznej powierzchni czterech arów - zanotował w swoim Subiektywnym Dzienniku Badań dr Bogdan Radzicki. - Ostatnio tak dużą ekspedycję przeprowadziliśmy w olsztyńskim Lesie Miejskim w 2013 roku. Mamy tym razem mniejszy zespół osobowy, ale od czego jest technologia. Mając doświadczenie z poprzednich badań wykorzystaliśmy w tym roku nowoczesne technologie, wykonaliśmy badania geofizyczne terenu osady.
Tegoroczna edycja badań ma się zakończyć 5 października.
Zanim jednak tak się stanie, każdy może odwiedzić skryte w Lesie Miejskim stanowisko archeologiczne. Naukowcy opowiedzą o historii Sędyt, prowadzonych badaniach, będzie można też samemu sprawdzić się w roli archeologa.
Dzień otwarty ekspedycji - 29 września (niedziela) od 11:00 do 15:00. Jak dotrzeć na miejsce - wskazuje specjalnie przygotowana mapa.
<- Zurück zu: Archiwum