Idź do treści strony
04.11.2019 09:52

Oferta PARP dla przedsiębiorców

Potrzebujesz wsparcia dla swojego biznesu? Myślisz o rozwoju firmy? Szukasz możliwości pozyskania nowych klientów, rozszerzenia działalności lub pozyskania partnera? Oferta PARP może Cię zainteresować.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest największą w Polsce Agencją rządową, działającą na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Od 19 lat realizuje ustawowe zadania, w szczególności w zakresie wspierania przedsiębiorców w rozwoju ich działalności innowacyjnej w kraju i za granicą. Instrumenty wsparcia oferowane przez PARP ukierunkowane są na rozwój startupów, działalności innowacyjnej i internacjonalizacji MŚP, doskonalenie potencjału adaptacyjnego oraz podnoszenie kompetencji kadr w przedsiębiorstwach.

Fundusze europejskie 2014-2020
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje zadania w ramach trzech programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej:
* Inteligentny Rozwój – PO IR;
* Wiedza, Edukacja, Rozwój – PO WER;
* Polska Wschodnia – PO PW,
a także innych instrumentów pomocy, finansowanych z funduszy krajowych i międzynarodowych. W obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 PARP podpisała 3146 umów o dofinansowanie na kwotę 8,76 mln zł (budżet 13,6 mln zł).

Dostępność Plus
W 2019 r. zakres działalności PARP został rozszerzony o nowe instrumenty wsparcia. Agencja uczestniczy w realizacji założeń rządowego programu Dostępność Plus 2018-2025. Przedsiębiorcy mogą w ramach tego programu uzyskać środki finansowe na przedsięwzięcia mające na celu podniesienie jakości życia osób o szczególnych potrzebach, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności lub percepcji.

Norweski Mechanizm Finansowy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. fundusze norweskie i EOG) jest krajowym operatorem odpowiedzialnym za zarządzanie programem, ogłoszenie konkursów oraz przyznanie dofinansowania wybranym projektom. Instrumenty wsparcia PARP w tym obszarze będą przyczyniały się do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw działających w obszarach: zielonych technologii (niwelowania negatywnego wpływu na środowisko), niebieskich innowacji (ochrony środowiska, wód śródlądowych, morskich lub ich bezpośredniego otoczenia), gospodarki wodnej, technologii "welfare" (poprawy jakości życia, w szczególności osób starszych) oraz firm zarządzanych przez kobiety. Prowadzone będą również działania polegające na wzmocnieniu dwustronnych kontaktów gospodarczych oraz współpracy pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w Polsce i Norwegii (współpraca bilateralna).

Kojarzenie przedsiębiorstw – Enterprise Europe Network
PARP, jako aktywny uczestnik narodowego systemu innowacji, kontynuuje współpracę z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami zajmującymi się wspieraniem innowacyjności i przedsiębiorczości, partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego (instytucjami okołobiznesowymi, środowiskiem naukowym, podmiotami świadczącymi usługi innowacyjne dla przedsiębiorstw). Zadania są realizowane we współpracy z siecią Enterprise Europe Network. PARP wspiera polskie firmy w ich promocji na rynkach zagranicznych poprzez organizację stoisk informacyjno-promocyjnych na wybranych międzynarodowych targach i konferencjach dla branży IT/ICT oraz branży medycznej. Pomaga w znalezieniu partnerów do współpracy gospodarczej i transferu technologii.

Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Prowadzone przez PARP Centrum Rozwoju MŚP jest inicjatywą mającą na celu zintegrowanie narzędzi informacyjnych i szkoleniowych PARP oraz rozwój nowych usług informacyjnych i szkoleniowych kierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Centrum Rozwoju MŚP prowadzi działalność informacyjno-edukacyjną w postaci seminariów, webinariów, warsztatów i konferencji, poświęconych tematyce istotnej dla przedsiębiorstw.

Akademia PARP
Portal edukacyjny Akademia PARP - to systemem bezpłatnych szkoleń internetowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród jego odbiorców. Celem Akademii jest upowszechnienie dostępu do wiedzy biznesowej za pomocą metod zdalnej edukacji (e-learningu) wśród uczestników z przedsiębiorstw oraz osób planujących działalność gospodarczą. Od czerwca 2019 roku dostępne są kursy obejmujące zróżnicowaną tematykę, w tym m.in. Media społecznościowe w biznesie, Negocjacje handlowe w MŚP, Krajowe zamówienia publiczne, Prawo pracy w MŚP.

Baza usług rozwojowych
BUR to istniejące od 3 lat narzędzie służące do podniesienia kompetencji pracowników oraz pracodawców w sposób łatwy, szybki i w pełni odpowiadający na potrzeby rynkowe. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy i ich pracownicy, partnerzy społeczni zgodnie z definicją w PO WER, podmioty świadczące usługi rozwojowe mogą korzystać z bazy ofert usług rozwojowych świadczonych w różnorodnych formach (m.in. szkoleń, kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych, mentoringu czy coachingu).

Badania i ewaluacje
Realizowane przez PARP badania i ewaluacje dostarczają wiedzy niezbędnej w procesach programowania polityk rozwoju, instrumentów wsparcia i regulacji w obszarze przedsiębiorczości. PARP prowadzi także działalność wydawniczą i wydaje bezpłatne publikacje z zakresu prowadzenia działalności, zarządzania, problematyki innowacyjności i konkurencyjności, nowoczesnych technologii i badań oraz danych na temat rynku MŚP. Są one dostępne są na stronie parp.gov.pl.

Więcej informacji o ofercie PARP znajduje się w broszurach informacyjnych:
* Polska Wschodnia
* Inteligentny Rozwój
* Wiedza Edukacja Rozwój

Materiały multimedialne takie jak filmy, instruktaże, webinaria znajdują się na kanale PARP YouTube.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter