Rankingi dla Olsztyna
Dobre miejsca stolicy Warmii i Mazur w zestawieniach przygotowanych przez specjalistów zajmujących się samorządami.
Zestawienie przygotowane przez AGH i tygodnik "Polityka" dotyczyło jakości życia. W tym zestawieniu Olsztyn zajął 10. pozycję na 66 miast. Nasze miasto wyprzedziło w nim m.in. Lublin, Toruń i Katowice.
- Tworząc ten ranking wzięliśmy pod uwagę miasta na prawach powiatu - wyjaśniają autorzy zestawienia. - W oparciu o zalecenia zawarte w zbliżonych tematycznie raportach i rankingach opracowywanych w innych krajach europejskich, określiliśmy dziesięć obszarów wpływających na jakość życia.
Te obszary to: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność. Olsztyn najlepiej został oceniony w kategorii środowiska. Dobre oceny zyskały też mieszkania, zdrowie, komunikacja i edukacja.
- Cieszyć może fakt, że za nami lokują się większe i bogatsze stolice regionów, do których często jesteśmy porównywani - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Już wiemy, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów i to raczej my możemy je rodzić u innych.
W "Rankingu zamożności" pisma "Wspólnota" Olsztyn utrzymał trzeci rok z rzędu ósme miejsce pośród miast miast wojewódzkich.
Natomiast w najnowszym zestawieniu Portalu Samorządowego - sporządzonym na podstawie danych GUS za 2018 rok - Olsztyn jest na siódmym miejscu wśród wszystkich miast (i na szóstym wśród wojewódzkich) o dodatnim przyroście naturalnym. W tym bilansie przybyło nam 393 młodych mieszkańców.