Idź do treści strony
Edukacja

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna będący załącznikiem do uchwały Rady Miasta Olsztyna z dnia 30 marca 2005 r. Nr XLII/548/05 w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Olsztyna (Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko- Mazurskiego Nr 45 z 2005 r., poz. 647,  Nr 190 z 2005 r., poz. 2054, z 2007 r. Nr 88 , poz. 1343 oraz z 2009 r.  Nr 79 poz. 1323).

 

WARUNKI, JAKIE MUSI SPEŁNIAĆ UCZEŃ UBIEGAJĄCY SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE:

  • uczeń musi zamieszkiwać na terenie Miasta Olsztyna (nie dotyczy uczniów zamieszkałych w internatach, bursach),
  • miesięczny dochód w jego rodzinie nie może przekroczyć kwoty 351 zł netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny (art.8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - Dz. U. Nr 64 poz. 593 z późn. zm.).

 

WNIOSKI O STYPENDIUM SZKOLNE MOGĄ SKŁADAĆ:

  • rodzice ucznia,
  • opiekunowie prawni ucznia,
  • pełnoletni uczniowie,
  • dyrektor szkoły do której uczęszcza uczeń.

Wniosek o stypendium może być także złożony z urzędu.

 


Pliki do pobrania:

  • Formularz wniosku o stypendium szkolne składany przez: rodzica ucznia, opiekuna prawnego ucznia,pełnoletniego ucznia
  • Formularz wniosku o stypendium szkolne składany przez: dyrektora szkoły lub z urzędu
  • Formularz wykazu imiennego uczniów do wypełnienia przez szkoły
  • Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna
  • Oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów


MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW O STYPENDIUM SZKOLNE

Wnioski o stypendium szkolne (z kompletem dokumentów potwierdzających wysokość dochodu netto* w rodzinie za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku) składa się:

  • w szkole, w której pobierana jest nauka - w przypadku uczniów i słuchaczy szkół prowadzonych przez Miasto Olsztyn - w terminie od 1 do 15 września 2011 r.,
  • w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, ul. Knosały 3/5 - w przypadku uczniów i słuchaczy pozostałych szkół - w terminie od 1 do 15 września 2011 r.,
  • w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, ul. Knosały 3/5 - w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych – w terminie do 15 października 2011 r.


*/ np.: oświadczenie lub zaświadczenie o wynagrodzeniu netto, oświadczenie lub decyzja ZUS o przyznaniu emerytury lub renty, oświadczenie lub zaświadczenie MOPS o wysokości zasiłku stałego, okresowego lub dla bezrobotnych ,oświadczenie lub zaświadczenie z Referatu Świadczeń Rodzinnych o wysokości zasiłków rodzinnych, rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i zaliczki alimentacyjnej, wyrok sądu lub oświadczenie o wysokości alimentów, oświadczenie lub decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego i inne dokumenty potwierdzające dochód. W przypadku, gdy wnioskodawca składa oświadczenie konieczne jest dopisanie klauzuli, o której mowa w art. 90n ust. 5a ustawy o systemie oświaty o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”

 

W Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna (ul. Knosały 3/5, budynek A) sprawy związane z udzielaniem stypendiów szkolnych prowadzą:

  • Krzysztof Lejman (89) 534 00 81, pokój nr 19
  • Wioletta Borkowska (89) 535 32 10 wew. 52, pokój nr 19

 

STYPENDIUM SZKOLNE MOŻE BYĆ PRZEZNACZONE NA:

  1. pokrycie kosztów dodatkowych zajęć o charakterze edukacyjnym takich jak: zajęcia wyrównawcze, nauka języków obcych, zajęcia sportowe, zajęcia taneczne, zajęcia muzyczne, zajęcia plastyczne, a także innych zajęć związanych z zainteresowaniami i rozwojem zdolności,
  2. pokrycie kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą w szczególności wyjazdy na tzw. zielone szkoły, szkolne wycieczki o charakterze edukacyjnym, opłaty za szkolne wyjścia do kina, teatru, filharmonii, muzeum,
  3. pokrycie kosztów pomocy rzeczowej tj. zakupu podręczników, przyborów szkolnych, zeszytów, pomocy dydaktycznych służących poszerzaniu wiedzy ucznia np. wydawnictw książkowych, czasopism edukacyjnych, atlasu, encyklopedii, słowników, samouczków do nauki języków obcych, kaset, edukacyjnych programów komputerowych, pokrycie kosztów abonamentu internetowego, abonamentu do biblioteki, czy nawet zakupu mikroskopu dla ucznia zainteresowanego biologią, lunety dla ucznia zainteresowanego astronomią, instrumentu muzycznego dla ucznia uczęszczającego na zajęcia muzyczne, stroju gimnastycznego na lekcje wychowania fizycznego, jak również np. kimono dla ucznia trenującego karate, zakupu wymaganej odzieży i sprzętu na zajęcia w szkołach specjalistycznych i praktyki, zakupu komputera, zakupu rzeczy i przedmiotów nie stanowiących pomocy dydaktycznych, ale mających wpływ na realizację procesu edukacyjnego lub wykonywanie obowiązku szkolnego, jak również w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów pokrycie kosztów transportu środkami komunikacji miejskiej do i ze szkoły, w której pobierają naukę. Pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym realizowana jest poprzez zwrot pieniędzy po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego nabycie towaru lub usługi przez daną osobę, jak również w przypadku braku własnych środków finansowych zakupu poprzez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna podręczników, przyborów szkolnych, odzieży i obuwia sportowego na zajęcia sportowe na wniosek rodzica, opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia złożony w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna.
  4. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (np. za zakwaterowanie w internacie, bursie lub stancji, przejazdy do szkoły) w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów.
    Stypendium szkolne może być także udzielone w formie świadczenia pieniężnego w szczególnym uzasadnionym przypadku, którym jednak nie jest ciężka sytuacja materialna rodziny, lecz wówczas gdy udzielenie stypendium w wyżej wymienionych formach nie jest możliwe lub celowe.

 


Podstawy prawne udzielania stypendium szkolnego:

  1. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
  2. Uchwała Rady Miasta Olsztyna z dnia 30 marca 2005 r. Nr XLII/548/05 w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Olsztyna (Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko- Mazurskiego Nr 45 z 2005 r., poz. 647,  Nr 190 z 2005 r., poz. 2054, z 2007 r. Nr 88 , poz. 1343 oraz z 2009 r.  Nr 79 poz. 1323).
  3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 22 lutego 2005 r. w sprawie terminów przekazywania dotacji celowej gminom na dofinansowanie świadczeń socjalnych oraz sposobu ustalania wysokości tej dotacji (Dz. U. Nr 36, poz. 319).
  4. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.).
  5. Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).
  6. Zarządzenie Nr 70 Prezydenta Miasta Olsztyna z dnia 10 maja 2005 r. w sprawie powołania Komisji Socjalnej do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna.
  7. Zarządzenie Nr 360 Prezydenta Miasta Olsztyna z dnia 11 września 2007 r. w sprawie zmiany składu Komisji Socjalnej do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna
  8. Zarządzenie Nr 18 Prezydenata Miasta Olsztyna z dnia 29 stycznia 2008 r. w sprawie zmiany składu Komisji Socjalnej do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna
  9. Zarządzenie Nr 22 Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta Olsztyna z dnia 27 stycznia 2009 r. w sprawie zmiany składu Komisji Socjalnej do opiniowania wniosków o udzielenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Olsztyna
  10. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.).
  11. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 135, poz. 950).
  12. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. Nr 130, poz. 903).

 

 

Pogoda