Chociaż motywem przewodnim wycieczki są przede wszystkim piękne olsztyńskie parki, nie zabranie tu również innych terenów rekreacyjnych: Lasu Miejskiego oraz ścieżki spacerowej nad Jeziorem Długim.
Długość całkowita: 7700 m
Czas trwania: 90 min (plus czas poświęcony na rekreację w parkach)
Uczestnicy: osoby lubiące spacery i przyrodę, w każdym wieku
Etapy wycieczki:
- Park Jakubowo – Jezioro Długie 3000 m, 40 min (plus spacer po parku)
- Jezioro Długie – Park Podzamcze 2000 m, 25 min (plus spacer po parku)
- Park Podzamcze – Park Centralny 1700 m, 25 min (plus spacer po parku)
- Park Centralny – Park. im. Janusza Kusocińskiego 1000 m, 12 min (plus spacer po parku).
Zaplanuj też własną wycieczkę z visit.olsztyn.eu!
PARK JAKUBOWO
Początki zabytkowego parku wypoczynkowo-rekreacyjnego w Jakubowie sięgają 1862 r. Przez ponad 150 lat istnienia zyskał on status kultowego centrum relaksu wśród mieszkańców Olsztyna.
Park rozciąga się pomiędzy Łyną a al. Wojska Polskiego na prawie 10 ha. Spacerując po nim łatwo niepostrzeżenie znaleźć się w liczącym ponad 1400 ha Lesie Miejskim. Piękne, naturalne sąsiedztwo podkreśla urok alejek spacerowych wokół pełnych wodnego ptactwa stawu z fontanną i jeziorka Mumel. Odpoczniemy tutaj wśród drzew (najstarszy dąb ma 28 m wysokości i 430 cm obwodu), siadając na licznych ławeczkach lub rozkładając się na trawnikach. Przez Jakubowo przebiega niebieski szlak turystyczny, a ścieżki wiodące wzdłuż rzeki i przez las zachęcają do dłuższych wycieczek pieszych i rowerowych.
PARK W POZORTACH
Park w Pozortach to miejsce bardzo urokliwe, leży nieopodal Łyny, w okolicy określanej jako zielona oaza Olsztyna.
Od XIV w. istniał tutaj dwór Kapituły Warmińskiej, w XVIII w. w pobliżu dworu założono zachowany w dużej części do dziś park, który rozwijano także w kolejnym stuleciu. Posadzono tu wiele rzadkich w naszych stronach gatunków drzew, takich jak zwisająca odmiana buku zwyczajnego, świerk niebieski, świerk kanadyjski, choina kanadyjska, dąb czerwony czy dąb szypułkowy. Dziś znaczna część z tych okazów to pomniki przyrody. W zespole dworsko-parkowym zachowały się także zabudowania przedwojennego folwarku, a nieopodal – cmentarz rodowy, do którego wiedzie zabytkowa aleja.
PARK W KORTOWIE
Park w Kortowie to urokliwy teren rekreacyjny nad Jeziorem Kortowskim, położony w granicach starszej części kampusu Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego.
Został założony na przełomie XIX i XX w., a dziś może pochwalić się licznymi okazałymi drzewami, spośród których część uznano za pomniki przyrody. Na jego terenie występuje ponad sto gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych. Do odpoczynku w parku zachęcają ławeczki ustawione w zacisznych zakątkach. Na brzegu jeziora urządzono plażę i molo. Przystań daje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i skorzystania z restauracji. Na skraju parku zlokalizowano korty tenisowe i salę sportową. Ścieżka biegnąca brzegiem jeziora łączy park z kompleksem leśnym dającym szerokie możliwości uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
PARK KUSOCIŃSKIEGO
Kilka kroków od centrum Olsztyna można spotkać stado dzikich kaczek i poszaleć na deskorolce. To wszystko umożliwia park rozciągający się w naturalnym obniżeniu terenu, równolegle do głównej arterii komunikacyjnej miasta – al. Piłsudskiego (od ul. Głowackiego do ul. Leonharda).
Na terenie parku znajdują się dwa niewielkie zbiorniki wodne (w jednym z nich zamontowano fontannę), chętnie odwiedzane przez kaczki. Ptaki te często odpoczywają na trawnikach lub przechadzają się beztrosko alejkami. Charakterystycznym obiektem jest też skatepark „Kusocin”, czynny od 15 kwietnia do 15 października. Miłośnicy tenisa stołowego mają do dyspozycji kamienny stół.
PARK PODZAMCZE
Park Podzamcze (zwany również Zamkowym) jest największym parkiem na terenie Olsztyna. Położony na Starym Mieście, nad Łyną, wokół części dawnych murów miejskich tuż koło zamku, ma niepowtarzalny klimat.
Park ciągnie się od wiaduktów kolejowych aż do mostów św. Jana i św. Jakuba. Znajdziemy tu popiersie Mikołaja Kopernika oraz głaz dedykowany pamięci Seweryna Pieniężnego, rzeźby autorstwa olsztyńskich artystów: „Syrenka dwuogoniasta”, „Wiosna”, „Łyna”. Dzieła rzeźbiarskie ozdabiają również dwie fontanny: „Symfonia ptaków” Ryszarda Wachowskiego i Antoniego Szczypczyńskiego oraz „Dziecko na rybie” dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej.
Oś parku stanowi koryto Łyny, przez które przerzucono kilka kładek dla pieszych. Koło zamku rzekę przegradza próg nazywany „Niagarą”. Nieopodal wznosi się willa „Casablanca” z lat 1912-13.
PARK CENTRALNY
W centrum Olsztyna, wzdłuż Łyny, na terenie, który przez lata pozostawał niezagospodarowany, powstał wyjątkowy i przyjazny park.
Park zajmuje powierzchnię blisko 13 ha. Jego przestrzeń zaprojektowano w stylu angielskim. Znajdują się tutaj aż cztery mosty łączące brzegi Łyny, przystanek kajakowy, wiele ścieżek dla pieszych i rowerzystów. W centralnej części parku, na niewielkim, płaskim placu, wzniesiono eliptyczną fontannę ze specjalnym nocnym podświetleniem oraz mini amfiteatr. Wokół niej zainstalowano kilkutonowe, częściowo zanurzone w wodzie półkule, które symbolizują układ słoneczny, co nawiązuje do olsztyńskiej działalności Mikołaja Kopernika.