Urodził się 25 lutego 1921 roku w Białej Podlaskiej, zmarł 16 maja 2007 roku w Olsztynie - polski trener siatkarski, nauczyciel, Honorowy Obywatel Olsztyna.
Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pracę w Olsztynie rozpoczął w roku 1949. Początkowo był związany z Wojewódzkim Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, od 1959 z Zespołem Szkół Budowlanych (Technikum Budowlanym), gdzie przez 32 lata był nauczycielem wychowania fizycznego. Zajmował się przede wszystkim siatkówką. Zainicjował działalność męskiej sekcji siatkarskiej Budowlanych Olsztyn oraz Młodzieżowego Klubu Sportowego „Juvenia”, z którym sięgnął po złoty medal Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1965. Osiągnięcie to powtórzył w 1974 na igrzyskach młodzieży szkolnej rozgrywanych w Olsztynie z reprezentacją Technikum Budowlanego. Trenował ponadto młodych siatkarzy w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie (późniejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej) i olsztyńskim AZS, przyczyniając się do przyszłych sukcesów olsztyńskiej siatkówki. Wchodził w skład władz Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie.
Osobny rozdział w działalności Mieczysława Doroszuka stanowią siatkarze. Podczas rozgrywanego w 1965 roku w Olsztynie finałowego turnieju ogólnopolskiej spartakiady młodzieży szkolnej podopieczni Mieczysława Doroszuka zajęli pierwsze miejsce. Z kolei następna drużyna wywalczyła w roku 1974 mistrzostwo Polski, zdobywając złoty medal ogólnopolskiej spartakiady młodzieży.
Mieczysław Doroszu był nie tylko nauczycielem, ale doskonałym szkoleniowcem. Przez wiele lat pracował w MKS „Juvenia”, SZS-AZS i AZS Olsztyn. Współtworzył sekcję siatkówki w Budowlanych Olsztyn. Trenował drużyny studenckie Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Dziesiątki lat aktywnie uczestniczył w pracach Olsztyńskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej. Wieloletni arbiter rozgrywek centralnych I ligi.
Jedną z największych pasji Mieczysława Doroszuka była turystyka kwalifikowana. Jak nikt inny potrafił zachęcić do podróży i wycieczek, pieszych i rowerowych. Setki godzin spędził w kokpicie turystycznego kajaka, przepływając dziesiątki razy szlak ukochanej Krutyni. Przemierzał też kanał Ostródzki i szlaki na Jezioraku i Drwęcy. Przez lata aktywnym i cenionym przewodnikiem turystycznym i działaczem PTTK.
Mieczysław Doroszuk doceniany przez środowisko, z którym związany był przez całe dorosłe życie wyróżniony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. W 1982 roku został wpisany do księgi pamiątkowej zasłużonych dla oświaty województwa olsztyńskiego.
W maju 2004 roku Rada Miasta Olsztyna nadała Mieczysławowi Doroszukowi tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna.