Aleja Gwiazd Teatru
Na wprost Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wokół pomnika patrona, powstaje Aleja Gwiazd Teatru. W taki sposób postanowiliśmy honorować najwybitniejsze postaci olsztyńskiej sztuki. Aleja wzbogacona zostanie o areopag Wolnych Ptaków Sztuki - rzeźby autorstwa Adama Myjaka. To nasz ochoczo spłacany dług wdzięczności wobec ludzi, których talent nie poddaje się ani kaprysom czasu, ani koniunkturalnym podszeptom mód.
Zapraszamy na pierwszą odsłonę, która będzie uhonorowaniem wielkich postaci: Eugenii Śnieżko-Szafnaglowej, Hanny Skarżanki, Stefana Burczyka, Bohdana Głuszczaka i Artura Steranko.
Uroczystość odbędzie się:
18 czerwca (sobota), o godz. 12.00
przy pomniku Stefana Jaracza.
Stefan Burczyk - mistrz i nauczyciel wielu pokoleń aktorskich, który na swoim koncie ma wiele niezapomnianych ról i jest znany widzom w całym kraju. Był odtwórcą Seneki w "Quo vadis", w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, wcielił się w postać Papieża we włoskim filmie o Janie Pawle II. Do dzisiaj jego teatralne kreacje Papkina, Rejenta i Dyndalskiego w "Zemście" Fredry, Sieriebriakowa w "Wujaszku Wani" czy Eugeniusza w "Tangu" Mrożka należą do niedoścignionych wzorców sztuki aktorskiej. Jest prawdziwym ambasadorem olsztyńskiej kultury, cenionym przez największych reżyserów współczesnego kina i teatru.
Bohdan Głuszczak - twórca określany mianem "artystycznego zjawiska", rozpoznawalny w całym kraju i poza jego granicami; wieloletni reżyser i dyrektor zespołu Pantomimy Olsztyńskiej, z którą zrealizował m.in. słynne do dzisiaj spektakle: "Apokalipsę wg Świętego Jana Ewangelisty" do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, "Kaprysy" wg rysunków i sztychów Goyi, "Szopkę polską", "Galateę", i "Polskie Requiem". Przy realizacji "Galatei" namówił do współpracy m.in. Czesława Niemena. Działalność Pantominy Olsztyńskiej pod wodzą Bohdana Głuszczaka została nagrodzona na Festiwalu w Cannes.
Hanna Skarżanka – artystka, która sceniczną "przygodę" rozpoczęła jeszcze w przedwojennych teatrach; po roku 1945 związała się z olsztyńskim Teatrem im. Stefana Jaracza, stanowiąc jedną z ważniejszych postaci legendarnego pionierskiego zespołu. Jej najwybitniejszą kreacją była tytułowa rola w "Damie kameliowej" z 1946 roku. Aktorka nie stroniła również od repertuaru komediowego - jej udział w spektaklu "Gwiazdor i kinomanki" spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki teatralnej i publiczności.
Artur Steranko - aktor pięciokrotnie wyróżniany nagrodą w plebiscycie "Teatralna Kreacja Roku" i coraz odważniej odkrywany przez świat filmu i telewizji. Wystąpił m.in. w "Moim Nikiforze" K. Krauzego oraz w telewizyjnym spektaklu "Piękna pani Seidenman" J. Kijowskiego. Zwieńczeniem dotychczasowej "przygody filmowej" stało się dzieło Jerzego Skolimowskiego "Cztery noce z Anną", w którym Artur Steranko wcielił się w główną rolę Leona Okrasy. Obraz przyjęto entuzjastycznie na Festiwalu Filmowym w Cannes w roku 2008, zaś sam aktor został okrzyknięty odkryciem francuskiego przeglądu światowego kina.
Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa - legendarna postać olsztyńskiego Teatru Jaracza, o niezwykle szerokim, genialnym wręcz emploi aktorskim; współtwórczyni największych sukcesów Teatru i mistrzyni poetyckiego monologu. Do annałów sztuki scenicznej przeszła rolą Gospodyni w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego, tytułową postacią Wassy Żeleznowej Maksyma Gorkiego i Dulskiej w pierwszym przedstawieniu Teatru Jaracza. To postać, której życie zawodowe stało się założycielskim mitem dla wielu młodych aktorek w kolejnych latach działalności olsztyńskiej sceny.
<- Zurück zu: Archiwum