"Antologia szemrana", czyli taki był Olsztyn
Andromeda, Biała Dama z Teatru Jaracza, Budki Smerfów - to tylko niektóre z haseł, jakie trafiły do tej niezwykłej antologii. Miejski Ośrodek Kultury przedstawił właśnie kolejną odsłonę niezwykłego przedsięwzięcia.
"Olsztyńskie teorie spiskowe" to projekt realizowany przez MOK w marcu tego roku. Polegał na zgromadzeniu informacji o tych starszych i tych całkiem nowych, typowo olsztyńskich spiskach. Historiach zarówno ogólnomiejskich, jak i osiedlowych, podwórkowe, tych z najbliższego sąsiedztwa.
Efektem tamtych wspomnień, opowieści - które mogły być prawdziwe, zmienione przez czas, nieco podkoloryzowane - jest właśnie powstały, niezwykły portret Olsztyna. "Antologia szemrana" to zbiór przekazów, nagrań ich dotyczących, jak i specjalna mapa.
- Chcieliśmy w ten sposób pozbierać strzępki pamięci i urywki wspomnień - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. - Nie jest to mapa w rozumieniu kartograficznym, ale raczej mentalnym. Większość zaznaczonych na niej miejsc już nie istnieje, a niektóre być może nigdy nie istniały. Wszystkie one jednak składają się na specyfikę naszego miasta
W przestrzeni miejskiej - na słupach ogłoszeniowych - już można natknąć się na wypiski z tej alternatywnej pamięci miasta. "Antologię szemraną" w całości można pobrać ze strony Miejskiego Ośrodka Kultury.
<- Zurück zu: Archiwum