Astro i Kosmonauci w Olsztynie
Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki to dobra okazja by przypomnieć o olsztyńskiej inicjatywie Alei Kosmonautów. Projekt jest wyrazem hołdu dla kosmonautów i astronautów, naukowców i inżynierów wyjątkowo zasłużonych w procesie zdobywania kosmosu. Przygotowujemy się konkursu architektonicznego, któremu będzie patronował gen. Mirosław Hermaszewski - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Idea Alei ma charakter uniwersalny, ogólnoludzki i humanistyczny. Nie do przecenienia jest historyczny aspekt Alei, stanie się ona bowiem realnym świadectwem pionierskiego okresu podboju kosmosu. Warto podkreślić fakt, że jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Europie, a być może i na świecie. Projektowana Aleja rozpoczynać się będzie w okolicy skrzyżowania ul. Głowackiego z Al. J. Piłsudskiego i prowadzić będzie ku głównemu wejściu do Olsztyńskiego Planetarium wzdłuż pasa zieleni oddzielającej ją od północy od Al. J. Piłsudskiego i projektowanej zabudowy „Centaurusa” na jej południowym obrzeżu.
Jej lokalizacja w naturalny sposób nawiązuje do roli, jaką w sferze edukacji i kultury pełni Olsztyńskie Planetarium, będące ośrodkiem promocji astronomii i astronautyki. W tym zakresie placówka współpracuje na podstawie porozumienia z Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie, mieście partnerskim Olsztyna.
Aleja pełnić będzie rolę atrakcji turystycznej w tym rejonie śródmieścia, który po zakończeniu przebudowy Placu Solidarności, lokalizacji przy tym placu Urzędu Marszałkowskiego i po zakończeniu inwestycji „Centaurusa”, zacznie pełnić w sposób intensywny nowe funkcje publiczne.
Elementy upamiętniające poszczególnych kosmonautów powinny mieć standaryzowaną formę, której na tym etapie poszukiwania rozwiązań o charakterze plastycznym i architektonicznym nie należy narzucać w sposób rygorystyczny. Mogą mieć one postać kamiennych lub mosiężnych płyt wmurowanych w płaszczyznę chodnika lub też tablic mocowanych pionowo do muru lub innych elementów architektonicznych.
Biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń, na której ma powstać Aleja, projekt architektoniczny powinien uwzględnić możliwość uhonorowania minimum 100 kosmonautów i astronautów.
<- Zurück zu: Archiwum