Będą promować transplantacje
Uczniowie z Warmii i Mazur włączają się do akcji „Drugie życie”. W akcji, która potrwa do końca roku szkolnego weźmie udział 30 placówek. Kampania ma pomóc młodym ludziom zrozumieć znaczenie transplantacji.
Organizację własnych kampanii promujących transplantacje i oświadczenia woli proponują uczniom szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego organizatorzy akcji edukacyjnej „Drugie życie”. To jedno z działań zainicjowanych przez Fresenius Medical Care Polska, które ma poprawić sytuację polskiej transplantologii. 26 października, w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji, oficjalnie zainaugurowano kampanię w regionie.
Uczniowie otrzymają niezbędne materiały promocyjne i edukacyjne, przy pomocy których będą prowadzili własne, szkolne działania przybliżające zagadnienia przeszczepiania narządów i oświadczenia woli. „Wokół transplantacji narosło wiele mitów i stereotypów, które należy obalić rzetelną wiedzą. To najnowocześniejsza metoda leczenia, uznana na całym świecie, która ratuje życie i przywraca zdrowie ciężko chorym ludziom” - mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, organizatora kampanii. Jednym z najważniejszych elementów akcji „Drugie życie” będzie popularyzacja oświadczeń woli, które są potwierdzeniem zgody na wykorzystanie organów w wypadku nagłej śmierci. Oświadczenie to kartka wielkości dowodu osobistego, której podpisanie dokumentuje wolę ratowania życia ciężko chorych. Jednak o tym, jak będą wyglądały szkolne kampanie zadecydują sami uczniowie. Młodzi ludzie mogą m.in. organizować spotkania z lekarzem i osobą po przeszczepie, kolportować oświadczenia woli, tworzyć plakaty i ulotki oraz prowadzić własne, niekonwencjonalne działania promocyjne. „W ubiegłych edycjach kampanii młodzież przeprowadziła szereg działań, które zaskakiwały dojrzałością i pomysłowością. Mamy nadzieję, że i w tym roku inicjatywa oraz zaangażowanie uczniów wniosą w kampanię dużo pozytywnego zamieszania” - mówi Magdalena Wolska, koordynator kampanii.
Celem kampanii „Drugie życie” jest zwiększenie liczby przeszczepów w Polsce. Według statystyk Poltransplantu we wrześniu 2010 w kraju na przeszczep narządu czekało 1876 osób. W tym miesiącu (wrzesień 2010) przeszczepiono 109 narządów od osób zmarłych. Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę zabiegów, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem.
W województwie warmińsko-mazurskim akcja „Drugie życie” organizowana jest już drugi raz. Pilotaż kampanii, przeprowadzony w roku szkolnym 2009/2010 w powiecie ostródzkim potwierdził zainteresowanie młodzieży transplantacją i potrzebę prowadzenia działań edukacyjnych w tym zakresie. Organizatorzy projektu, w każdym regionie, przyznają najciekawszym kampaniom wyróżnienia w postaci czeków charytatywnych. W ubiegłej edycji akcji prowadzonej w powiecie ostródzkim wyróżnienie otrzymali uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Ostródzie, którzy przekażą czek na dowolnie wybrany cel dobroczynny.
Kampanię „Drugie życie” w regionie objęli patronatem: Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty, Starosta Ostródzki Włodzimierz Brodiuk, TVP Olsztyn i Gazeta Olsztyńska. W skali ogólnopolskiej kampanię wspierają Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W styczniu kampania „Drugie życie” obejmie zasięgiem także uczniów z Wielkopolski i Małopolski.
www.drugiezycie.org.pl