Bussines Process Outsourcing
W piątek 20 maja, w Ministerstwie Gospodarki odbyła się konferencja poświęcona dyskusji nad możliwościami rozwoju w Polsce inwestycji BPO - Business Process Outsourcing, czyli outsourcing procesów biznesowych i SSC Shared Services Centers – tworzenie centrów usług współdzielonych.
W konferencji na zaproszenie v-ce Premiera Waldemara Pawlaka wzięli udział Prezydenci miast: Wrocław – Rafał Dutkiewicz, Poznania – Ryszard Grobelny, Katowic - Piotr Uszok , Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz v-ce Prezydent Gdańska i przedstawicielka Prezydenta Krakowa wszyscy jako strona samorządowa oraz przedstawiciele znanych firm z sektora BPO (IBM, Procter&Gamble, Banków).
W trakcie dyskusji samorządowcy i przedstawiciele firm przekonywali ministra finansów Jacka Rostowskiego o konieczności wsparcia sektora BPO/SSC w większym zakresie niż do tej pory ze strony rządowej. Dzięki wsparciu pomocą publiczną łatwiej jest przekonać centrale koncernów do lokalizacji centrów właśnie w Polsce (rosnąca konkurencja nowych państw UE, Egiptu, Ukrainy, Rumunii itp.), miejsca pracy zostają związane na minimum 5 lat z daną lokalizacją (zapobiega to możliwości ich przemieszczania do innych krajów).
Jako przykład powołując się na dotychczasowe doświadczenia Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL podano, że efekty mnożnikowe funkcjonowania centrów SSC/BPO sięgają 265 miejsc pracy w otoczeniu na 1000 pracujących w sektorze. Zgodnie z raportem „Sektor SSC/BPO w Polsce” opracowanym przez ABSLw 2010 r. większość pracowników centrów stanowią osoby z wyższym wykształceniem – 81% zatrudnionych, średnie wynagrodzenie w sektorze wynosiło w 2009 r. ok. 4500 PLN brutto.
Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz – zabierając głos podkreślił atuty miasta pozwalające na ubieganie się o inwestorów: - Uniwersytet Warmińsko – Mazurski wraz z innymi niepublicznymi uczelniami, na których kształci się przeszło 40 tys. studentów, - niskie koszty pracy, - przyjazne miasto.
Mówił jednocześnie o problemach związanych z dostępnością komunikacyjną miasta w zakresie szybkich połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych. Zwrócił się do przedstawicieli rządu o większe wsparcie w tym zakresie. Odniósł się podobnie jak pozostali samorządowcy krytycznie do propozycji ministra Radziwiłła, ażeby to samorządy przejęły udzielanie wsparcia finansowego dla inwestorów zamiast rządu. Powiedział, że ilość zadań zlecanych przez rząd dla samorządów jest coraz większa a za tym nie idzie przekazywanie niezbędnych środków ze strony Państwa na ich realizację. Podkreślił, iż wsparcie rządu dla inwestycji BPO w większym zakresie powinno uwzględniać miasta wojewódzkie ściany wschodniej w tym Olsztyna.
Za dobry przykład inwestycji BPO funkcjonującej już kilka lat w Olsztynie podał CITI Handlowy, który obsługuje transakcje finansowo rozliczeniowe na wszystkich kontynentach.
BPO - jest to zlecanie zewnętrznemu dostawcy zarządzania projektami i procesami, tradycyjnie realizowanymi za pomocą wewnętrznych zasobów. Procesy te mają charakter strategiczny dla przedsiębiorstwa, mimo iż nie należą do jego kluczowych kompetencji i nie są treścią jego głównej działalności biznesowej. Outsourcing jest elementem długofalowej strategii rozwoju przedsiębiorstwa i staje się również standardowym modelem działań dla coraz większej ilości firm z Polski oraz korporacji międzynarodowych.
SSC – jest to centralizacja wewnętrznych procesów firmy, m.in. Human Resources (zasoby ludzkie), finanse, IT czy obsługa klienta, może prowadzić do uzyskania istotnych oszczędności. SSC zasadniczo redukują koszty przez eliminację nadmiernych operacji oraz infrastruktury. Dzięki skonsolidowaniu funkcji back-office, niegenerujących dla przedsiębiorstwa przychodów, firmy mogą skorzystać z efektu skali, lepszego wykorzystania technologii, większej automatyzacji i standaryzacji, a wszystko po to, by osiągnąć większą produktywność z wykorzystaniem mniejszych zasobów.
<- Zurück zu: Archiwum