Dzień Transplantologii
Ogólnopolski Dzień Transplantacji 11 lutego 2011 roku Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Olsztyn organizuje działanie edukacyjne na rzecz świadomego dawstwa organów pod hasłem: " KTOŚ UMIERA BY MÓGŁ ŻYĆ INNY".
Akcja organizowana jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ma na celu zapoznanie się bliżej z jedną z dziedzin medycyny. Celem organizowanej akcji jest stworzenie przyjaznej atmosfery wokół transplantologii, poprzez promocję idei dawstwa narządów, podkreślenie potrzeby i znaczenia posiadania podpisanego tzw. "oświadczenia woli" (zgody na przeszczep narządów po śmierci), a także poszerzenie wiedzy uczniów na temat pobierania i przeszczepiania narządów, często jedynej skutecznej metody leczenia, ratującej ludzkie życie.
Pierwszym przeszczepionym narządem była nerka (1954), do której wkrótce potem dołączyły m.in. wątroba (1963), trzustka (1966), serce (1967) i płuca (1986). Teraz z sukcesem można przeszczepić wiele innych narządów i tkanek – m.in. skórę, rogówki, mięśnie, jelita, szpik, zastawki serca, narządy rodne, tchawice, kości, kończyny, a nawet twarze.
W Polsce, co roku przeszczepianych jest ponad 1000 narządów, w tym ponad 700 nerek, ponad 200 wątrób i ok. 60 serc. Liczba osób oczekujących na przeszczep jest bowiem 3 a nawet 4-krotnie większa. Regulacje prawne w Polsce odnośnie oddawania narządów po śmierci są jasno zdefiniowane. W naszym kraju obowiązuje zgoda domniemana - każdy kto nie wyraził za życia sprzeciwu na pobranie narządów po śmierci (np. poprzez wpis do Centralnego Rejestru Sprzeciwów) jest traktowany jako potencjalny dawca.
NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM TRANSPLANTOLOGII JEST TO, ŻE O NIEJ NIE ROZMAWIAMY.
W ramach organizowanej akcji odbiorcy będą mogli zapoznać się z treścią filmów pt." ŻYCIE TO REWELACJA" oraz " ESPERANZA"„ a także wysłuchać osób, które swoim uczestnictwem w organizowanym działaniu dają żywy dowód, że ma sens przeszczepianie narządów, dają świadectwo jak żyją „drugie serca”.
<- Zurück zu: Archiwum