Gombrowicz w Jaraczu - premiera spektaklu "Opętani"
Końcówka wakacji w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie będzie wyjątkowo ekscytująca. 29 sierpnia o 19:00 na Scenie Dużej olsztyńskiego Teatru odbędzie się premiera spektaklu "Opętani" Witolda Gombrowicza w reżyserii Igora Gorzkowskiego.
Spektakl "Opętani" to znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.
"Opętani" to powieść Witolda Gombrowicza, którą napisał pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc "czytadło" adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.
Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu olsztyńskiego Jaracza pisze tak: "Opętani są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. [...] Raz już Gombrowicz się sparzył, gdy z Tadeuszem Kępińskim postanowili napisać powieść sensacyjną (jak to subtelnie ujął: "brechtę") i zarobić "kupę forsy". Nic z tego nie wyszło, poza zgagą, że napisać złą powieść jest równie trudno, jak dobrą. Opętanych można uznać za drugą próbę, zamierzoną skromniej: autor Zbrodni z premedytacją musiał z premedytacją ratować swoje finanse. Dlatego pojawił się Niewieski, Zbigniew Niewieski – James Bond romansu in spe".
Niewieski słał do "Kuriera Czerwonego" i "Expressu" kolejne odcinki, odbierając pierwsze splendory od "taksówkarzy i przekupek straganowych". Pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ niektóre były niczym nóż w plecy. Pewna dama z ówczesnej warszawki perorowała: "Dopiero czytając Opętanych, dostrzega się bzdury Ferdydurke. Jestem przekonana, że Gombrowicz nie potrafiłby napisać takiej książki.” [...]"
* sierpień
28, 29, 30 sierpnia, godz. 19:00 Scena Duża
* wrzesień
3, 4, 5, 6 września, godz. 19:00 Scena Duża
* październik
8, 9, 10, 11 października, godz. 19:00 Scena Duża
[strona Teatru im. Stefana Jaracza]
<- Zurück zu: Archiwum