GUS podał kolejne dane ze Spisu
Główny Urząd Statystyczny przedstawił informacje na poziomie województw, powiatów i gmin. Poznaliśmy istotne dane dotyczące m.in. stolicy Warmii i Mazur.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań był prowadzony w poprzednim roku. Badanie przeprowadzane jest raz na dekadę. Na podstawie analizy zebranych danych przedstawiane są kolejne zmiany, jakie zachodzą w polskim społeczeństwie.
- Ten spis to nie tylko zliczenie ludności, mieszkań i budynków - mówi prezes GUS, Dominik Rozkrut. - To podstawowe narzędzie, w oparciu o które konstruujemy wszystkie nasze badania. Jest okazją do odświeżenia naszej wiedzy na temat struktury społeczeństwa.
W 2011 roku Olsztyn zamieszkiwało 174645 osób. W ciągu dekady ta liczba zmniejszyła się i wynosi 170225 mieszkańców, czyli stanowi 97,5 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Jednocześnie to 0,4 proc. liczby ludności Polski. Spośród podolsztyńskich gmin największy przyrost zanotowała Stawiguda - niemal 112 proc.
W porównaniu do innych miast wojewódzkich Olsztyn plasuje się w połowie stawki, biorąc pod uwagę zmianę liczby mieszkańców. Spośród 18 miast wzrosty zanotowało osiem, m.in. Warszawa, Poznań, Gdańsk. Te, których liczba mieszkańców zmalała, to m.in. Katowice, Łódź, Szczecin czy Toruń.
Co do struktury zamieszkania - w Polsce niemal 60 proc. ludności to mieszkańcy miast.
Główny Urząd Statystyczny będzie sukcesywnie podawać kolejne dane, wynikające z ubiegłorocznego Spisu. Informacje są publikowane na stronie GUS.
<- Zurück zu: Archiwum