Inauguracja Warmińskiej Łynostrady
Łączy stolicę Warmii i Mazur najdłuższą trasą rowerową w Polsce - Green Velo. Właśnie odbyła inauguracja Warmińskiej Łynostrady.
Ta niezwykła trasa powstała na podstawie deklaracji współpracy podpisanej w 2018 roku przez samorząd województwa, gminy i powiaty, nadleśnictwa i organizacje pozarządowe. Jest dobrym przykładem skutecznej, wielostronnej współpracy mającej na celu podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu. Trasa została oznakowana, a w kilku jej punktach ustawiono tablice ilustrujące przebieg.
W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział przedstawiciele sygnatariuszy deklaracji współpracy, m.in.: zastępca prezydenta Olsztyna Ryszard Kuć czy przewodniczący Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich "Wizja Lokalna" Paweł Klonowski. Na trasie można było też spotkać starostę olsztyńskiego Andrzeja Abakę albo prezesa zarządu Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTTK w Olsztynie Mariana Juraka.
Przejazd zaczął się w Parku Centralnym, skąd rowerzyści dotarli do ul. Wąwozowej, gdzie startuje Warmińska Łynostrada. Dalej jechali przez: Redykajny, Brąswałd, Barkwedę, Cerkiewnik, Swobodną i Knopin do Dobrego Miasta, Lasy Wichrowskie, Urbanowo i Łaniewo dotarli do Lidzbarka Warmińskiego. Zakończyli rajd na bulwarze nad Łyną po sześciu godzinach od startu i przejechaniu 67 km.
Warmińska Łynostrada biegnie częściowo drogami leśnymi i polnymi szutrami, a częściowo mało ruchliwymi lokalnymi drogami asfaltowymi. Są też odcinki wiodące asfaltową ścieżką rowerową (Swobodna-Knopin) i nasypem dawnej linii kolejowej (Łaniewo – Lidzbark Warmiński). Trasa jest bardzo urozmaicona i malownicza, i obfituje w piękne widoki, szczególnie w miejscach, w których styka się z Łyną. Miasta, które łączy, słyną z zabytkowych budowli, muzeów i licznych atrakcji służących rekreacji.
<- Zurück zu: Archiwum