Idź do treści strony
16.05.2011 11:34

„Kaliningrad – Olsztyn”

Najbliższy  piątkowy wieczór (20 maja) w Filharmonii Warmińsko-Mazurkiej  upłynie w klimacie muzyki Czajkowskiego, Chaczaturiana, Straussa. Na wspólny koncert  Orkiestry Kameralnej Filharmonii Kaliningradzkiej i kwartetu  smyczkowego „Awista” zaprasza Prezydent Olsztyna. Bezpłatne zaproszenia można odebrać w kasie filharmonii.


Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliningradzkiej skupia najlepszych instrumentalistów regionu. Każdy z jej członków to profesjonalista wysokiej klasy. Krytyka często podkreśla entuzjazm i zespołową dyscyplinę muzyków, cechy dzięki którym orkiestra dopracowała się znaczącego i bogatego repertuaru. Obejmuje on dzieła muzyki doby baroku, klasyków wiedeńskich, romantyzmu europejskiego, muzyki rosyjskiej XIX i XX wieku. Wiele znanych i ważnych dzieł muzycznych zespół Andrejewa wykonał w Kaliningradzie po raz pierwszy, wśród nich utwory Sibeliusa i Szczedrina, Drugą Symfonię Artura Honeggera,  „Verklärte Nacht” Schönberga, „Metamorfozy” Ryszarda Straussa. Kaliningradzcy muzycy wykonują także muzykę dawną – przedbachowską, sięgają również po lżejszą muzykę XX wieku, jak na przykład melodie Lennona i McCartneya czy tanga Astora Piazzolli. Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliningradzkiej występuje z chórami, solistami, koncertuje z grupami instrumentów dętych, wykonuje utwory na mieszane składy instrumentalne. „Wirtuozi Kaliningradu”, bo tak nazywa ich publiczność, występowali już w Polsce, na Litwie, we Włoszech, w Niemczech, Francji, Szwecji, a także w Stanach Zjednoczonych i na Tajwanie.

Kwartet smyczkowy „Avista" to żeński kwartet smyczkowy „Avista” powstał w 2006 roku z inicjatywy czterech Pań pracujących w orkiestrze Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W skład Kwartetu wchodzą: Olga Kłosowska – I skrzypce (absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – klasa prof. Henryka Keszkowskiego), Marta Nikiel – II skrzypce (absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – klasa prof. Henryka Keszkowskiego), Katarzyna Lorek – altówka (absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – klasa prof. Marii Wiczyńskiej), Ewa Gawrońska – wiolonczela (absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – klasa prof. Romana Sucheckiego)

Członkinie kwartetu „Avista” podnosiły swoje kwalifikacje artystyczne, uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich oraz pracując pod kierunkiem znakomitych muzyków, takich jak: Roman Jabłoński, Tomasz Strahl, Agata Jarecka, Krzysztof Sperski, Robert Szreder, Wolfgang Marschner, Paweł Puczek, Marieke Kesser, Danuta Głowacka-Pitet, Alfredo Persichilli, Niklas Schmidt. Zespół „Avista” regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Litwa, Węgry, Belgia, Rosja, Szwecja, Hiszpania, Macedonia). Za swoją działalność artystyczną zespół otrzymał w latach 2010 i 2011 stypendium Prezydenta Miasta Olsztyna.

W programie koncertu kompozycje m.in.: Piotra Czajkowskiego, Arama Chaczaturiana, Johanna Straussa, Dymitra Kabalewskiego, Astora Piazzolli, Georgija Swiridowa, Aarona Coplanda, Andrew Lloyd Webera, Lalo Schifrina, Harolda BirstonaPaula Desmonda.

Aleksander Andrejew – dyrygent
Twórca orkiestry, to wybitna postać życia muzycznego Kaliningradu. Absolwent Konserwatorium w Leningradzie (Petersburgu), mieszka i pracuje w Kaliningradzie od 1974 roku. Przez szereg lat był tam pierwszym skrzypkiem orkiestry symfonicznej, jednocześnie działał jako pedagog, prowadził zespół smyczkowy miejscowej szkoły muzycznej oraz dziecięcy zespół kameralny. Założył też i prowadził kameralny zespół „Muzyka XX” w którym grali znani muzycy miasta. Ukoronowaniem jego wcześniejszych doświadczeń jako muzyka, dyrygenta i pedagoga stała się dla Andrejewa praca z założoną przezeń w roku 1991 Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej, którą kieruje do dzisiaj i którą doprowadził do wysokiego poziomu artystycznego. W 1996 roku Aleksander Andrejew otrzymał tytuł „Zasłużony Muzyk Rosji”.

Nikołaj Gorłow – baryton
Zasłużony Artysta Rosji, laureat nagrody kulturalnej regionu kaliningradzkiego. Jest absolwentem Szkoły Muzycznej w Kaliningradzie w klasie fagotu. Ukończył Państwowe Konserwatorium Leningradzkie na wydziale wokalnym w klasie prof. N. Zolnikowa. Od 1981 roku jest solistą Państwowego Teatru Muzycznego w Omsku, a od 1984 roku – solistą Obwodowej Filharmonii Kaliningradzkiej. Występuje także jako bas-baryton z Miejską Orkiestrą Symfoniczną w Kaliningradzie i uczestniczy w spektaklach Teatru Muzycznego w tym mieście. Gościnnie śpiewa w zespole narodowych instrumentów rosyjskich. Koncertował w Polsce, w Niemczech, w Szwecji i we Francji. W swoim repertuarze posiada najpopularniejsze arie z oper i operetek oraz pieśni. Śpiewa również ballady, stare romanse rosyjskie i pieśni ludowe.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter