Idź do treści strony
16.06.2020 13:28

Nowości w Olsztyńskim Planetarium!


Od 15 czerwca Olsztyńskie Planetarium znów jest otwarte! Kolejne dobre wieści dotyczą propozycji, wśród których znajdziecie dwie nowości!

Pierwszą z nich jest wystawa czasowa w Sali Konferencyjnej pt. "ALEJA KOPERNIKA "COPERNICANA - MEDALE I KSIĄŻKI Z KSIĘGOZBIORU PAWŁA SOBOTKO ORAZ INSTRUMENTARIUM MIKOŁAJA KOPERNIKA".
Postać wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, jego życie, odkrycia, dokonania, zainteresowania przybliży wystawa czasowa, którą można zobaczyć w Sali Odczytowej Olsztyńskiego Planetarium. Na wystawie zaprezentowane zostały medale, plakiety i statuetki pochodzące z okresu od XIX do XXI w. poświęcone Mikołajowi Kopernikowi, w tym m.in.: 3 medale ze zbioru medali ludzi sławnych Numismatica Universalis Virorum Illustrium (1818-1820), Medal wybity ku czci Mikołaja Kopernika przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Poznaniu (1873), medal wydany z okazji otwarcia Muzeum M. Kopernika w Rzymie (1879) oraz szereg innych obiektów, autorstwa znanych polskich i zagranicznych medalierów (Bronisław Chromy, Stanisława Wątróbska-Frindt, Edward Gorol, Anna Jarnuszkiewicz).
Ponadto pokazane zostały różne wydania drukowane dzieła O obrotach: reprinty I (1543), II (1566) i III (1617) wydania. W oryginale eksponowany jest także egzemplarz IV wydania (Warszawa 1854), które jednocześnie jest pierwszym wydaniem polskim oraz wydań V (Toruń 1873) i VI (Toruń 1879).
Można będzie także obejrzeć zrekonstruowane astrolabium: globusowe, trikwetrum i kwadrant, instrumenty obserwacyjne używane niegdyś przez astronomów, przede wszystkim zaś przez samego Kopernika.


Rezerwacji można dokonywać  telefonicznie pod numerem: +48-89-650-04-20.
Cena biletu: 5 zł
Na wystawie może jednocześnie przebywać max. 10 osób.
www.planetarium.olsztyn.pl

Druga nowość w ofercie Olsztyńskiego Planetarium to seans "ODLEGŁE ŚWIATY.Nocne niebo: spojrzenie w bezkres".
Czy gdzieś tam istnieje inne życie? W naszym Układzie Słonecznym tylko na Ziemi panują warunki odpowiednie dla inteligentnych form życia. Znanych jest już obecnie wiele dalekich gwiazd, przy których występują planety. Odległe światy, do których podróż możemy odbyć na razie tylko w naszej wyobraźni. Na taką podróż zapraszają twórcy filmu. Życie, które mogłoby powstać w innych warunkach oświetlenia czy grawitacji, funkcjonujące w odmiennej atmosferze, z pewnością nie przypominałoby organizmów występujących na naszej planecie. Film "Odległe światy" (oryginalny tytuł "Ferne Welten - fremdes Leben?") wykonany w technologii fulldome, jest wspólnym projektem planetariów Münster, Bochum, Kiel, Mannheim, Osnabrück und Wolfsburg. Wyprodukowany w LWL-Planetarium Münster.
Wiek: 10+
Czas: 52 m 30s
Wersje językowe: PL, EN, D, RUS, FR
www.eso.org/public/videos/distant-worlds-trailer/

Zapraszamy. Do końca czerwca w repertuarze codziennie o godzinie 18:00!
www.planetarium.olsztyn.pl

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter