Ogromny, księżycowy krok
Samorząd Olsztyna podpisał umowę na dostawę symulatora łazika księżycowego. Urządzenie będzie jednym z najważniejszych elementów planowanej, multimedialnej wystawy.
Modernizacja i rozbudowa olsztyńskiego planetarium będzie kosztować ok. 72 mln złotych. Wśród zaplanowanych prac jest powstanie nowoczesnej, unikatowej wystawy poświęconej możliwemu zaludnieniu Srebrnego Globu.
- Planetarium jest jednym z naszych sztandarowych obiektów - mówi prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. - Zabytkowy budynek z charakterystyczną kopułą wymaga już gruntownego remontu. Przy okazji chcemy wzmocnić potencjał naszej instytucji, przygotowując niespotykaną w skali Polski, a może nawet Europy, wystawę.
"Habitat księżycowy" obejmie swoim zakresem szereg zagadnień dotyczących wyzwań i zagrożeń związanych z życiem ludzi na Srebrnym Globie. Przestrzeń wystawiennicza ma swoje ograniczenia i z tego powodu powstał pomysł, aby ją poszerzyć o rzeczywistość wirtualną.
- Olsztyńskie Planetarium jest w posiadaniu jedynej w Polsce próbki gruntu księżycowego przywiezionego przez astronautów z misji Apollo 11 - przypomina dyrektorka instytucji, Magdalena Pilska-Piotrowska. - Naturalnym wyborem jest więc rozbudowanie tematu, ponieważ z racji bliskiego sąsiedztwa, to właśnie Księżyc ma największe szanse, aby ponownie stanęła na nim ludzka noga.
Historycznie na Księżycu funkcjonowały pojazdy pozwalające się po nim przemieszczać, o raczej prostej, technicznej konstrukcji. Wystawa będzie opowiadać o przyszłości i z tego powodu projektowany łazik będzie pojazdem futurystycznym.
- Eksponat to rodzaj mini sali kinowej, wyposażonej w zestaw ekranów imitujących okna pojazdu - wyjaśnia pełnomocnik wykonawcy urządzenia, spółki Trias AVI, Roman Zawiejski. - Odwiedzający wystawę będą mogli odbyć wirtualną wycieczkę, oglądając fotorealistyczną animację przedstawiającą powierzchnię Księżyca, elementy habitatu, mieszkańców bazy księżycowej prowadzących prace poza habitatem oraz historyczne miejsca lądowania ludzi na Księżycu.
Eksponat powstanie w ciągu najbliższego roku i będzie prezentowany w tymczasowej lokalizacji w Aquasferze, w której funkcjonować będzie Olsztyńskie Planetarium podczas remontu. Zanim mieszkańcy obejrzą zmodernizowany obiekt, będą już mieli możliwość poczuć przedsmak zmian jakie w nim nastąpią.
Wartość zadania to ponad 1,9 mln złotych.
Projekt dofinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
<- Zurück zu: Archiwum