Idź do treści strony
31.03.2020 12:06

On-line dla seniorów i nie tylko

Komputer, ręce na klawiaturze

Z parków, placów zabaw i ulic życie często przeniosło się do Internetu. Sieć pozwala nie tylko na rozrywkę, ale i poszerzanie wiedzy.

Niezwykle istotne kwestie w dobie obostrzeń w poruszaniu się i ogólnej sytuacji  związanej z pandemią koronawirusa proponuje Akademia NFZ. Od wtorku (31 marca) będą w niej publikowane filmy z cyklu "Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii". Każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu, m.in. strach i lęk, izolacja społeczna, lęk o utratę pracy.

- Cykl składa się z 10 podcastów, każdy trwa ok. 10 minut - informuje Daria Cieśluk z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. - Będą publikowane codziennie. Podcasty przygotowano wspólnie z psychologami. Każdy podcast to rozmowa z Dorotą Mintą, psychoterapeutą z wieloletnim stażem, specjalizującą się w trudnościach psychologicznych dotyczących kryzysów, chorób przewlekłych, żałoby.

Plan odcinków:
1. Lęk - co zrobić, by Tobą nie zawładnął?
2. Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi
3. Kontrola - jak jej nie stracić?
4. Konflikty w rodzinie - jak do nich nie dopuścić?
5. Obniżenie nastroju - zrób nowy plan
6. Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?
7. Techniki relaksacji - jak się zregenerować?
8. Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych
9. Zespół stresu pourazowego - jak zadbać o swoją przyszłość?
10. Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie.

[odwiedź kanał Akademia NFZ]

Szereg portali proponuje swoje treści za darmo. Wśród nich znajdziemy propozycje skierowane wprost do osób najbardziej narażonych na zarażenie koronawiruem - seniorów. A ci coraz częściej bardzo sprawnie poruszają się w Internecie.

Jednymi z bardziej poszukiwanych informacji są te dotyczące wszelkiego rodzaju pomocy - gdzie, do kogo i w jaki sposób zwrócić się o wsparcie. To m.in. z tego powodu zespół fundacji Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej uruchomił portal ABCSenior.com.

To narzędzie przydatne osobom starszym, ale także tym młodszym, którzy moga na stronie znaleźć niezbędne informacje, jak pomóc seniorom. Można tam znaleźć wyszukiwarkę nieodpłatnej pomocy lokalnej dla seniorów, jak również doniesienia o bieżącej sytuacji w kraju, wykaz najważniejszych telefonów oraz mapa szpitali zakaźnych.

[odwiedź portal ABCSenior.com]

Olsztyńscy seniorzy mogą bezpośrednio prosić o wsparcie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Instytucja uruchomiła szereg pomocowych numerów telefonu, które działają między poniedziałkiem a piątkiem od 7:15 do 17:00:
* 608 239 567
* 506 359 557
* 504 042 814
* 89 533 31 21
* 89 534 67 43
* 89 534 65 59

Seniorzy, którzy  chcieliby poćwiczyć pamięć, powinni zajrzeć na Youtube'owy kanał portalu Czas-seniora.pl. Od poniedziałku do piątku o 9:30 prowadzona jest tam transmisja na żywo, w serii zatytułowanej "Senior w domu".

- Ćwiczymy pamięć, koncentrację, spostrzegawczość - wymienia autorka, Małgorzata Kospin. - Nagrania będą dostępne cały czas na moim kanale, można je wykorzystać w dowolnym czasie, całkowicie bezpłatnie.

[obejrzyj serię "Senior w domu"]

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter