Idź do treści strony
18.03.2021 15:05

Oni są bohaterami

Poznaliśmy kolejnych olsztyńskich Liderów Bezpieczeństwa. W tym roku uroczystość wręczenia statuetek była - co zrozumiałe - bardzo kameralna.

Statuetki zwyczajowo były wręczane przy okazji obchodzonego na początku marca Światowego Dnia Obrony Cywilnej. Sytuacja epidemiczna w tym roku zweryfikowała plany - wydarzenie w tradycyjnej formie nie mogło dojść do skutku.

To jednak nie oznacza, że zrezygnowaliśmy z docenienia tych, którzy wykazali się szczególnymi zasługami w dziedzinie bezpieczeństwa. Celem przyznawania wyróżnienia Lider Bezpieczeństwa jest bowiem promowanie i nagradzanie obywateli oraz instytucji zasłużonych dla spraw bezpieczeństwa i porządku publicznego miasta Olsztyna.

- Bardzo gratuluję obu Panom postawy, która bez wątpienia jest godna naśladowania - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który w czwartek (18 marca) wręczył laureatom statuetki. - Nie mam wątpliwości, że jako młodzi ludzie nadal będziecie pełnić służbę z zaangażowaniem i się rozwijać. A koledzy i koleżanki z pracy będą brać z Panów przykład. Raz jeszcze dziękuję i serdecznie gratuluję postawy.

W tym roku statuetki trafiły w ręce dwóch osób - Krzysztofa Kłosa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Radosława Oniszki z Komendy Miejskiej Policji.

Pan Krzysztof 11 listopada 2020 roku w porannych godzinach zauważył na al. Armii Krajowej leżącego, nieprzytomnego mężczyznę. Gdy nie wyczuł tętna, powiadomił medyków dzwoniąc pod alarmowy numer 112 i rozpoczął skuteczną reanimację.

- Wiele osób boi się udzielać pierwszą pomoc - przyznaje Krzysztof Kłos z olsztyńskiej straży pożarnej. - Nawet w tym przypadku były dwie osoby, które nie podjęły żadnych działań, tylko powiedziały mi, że leży nieprzytomna osoba. Nie należy się bać, trzeba starać się przełamać tę barierę. Warto też pamiętać o numerze alarmowym, pod którym też uzyskamy wszelką pomoc.

Natomiast Pan Radosław brał udział w pracach grup zajmujących się przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Był zaangażowany w sprawy szczególnie trudne, wykazywał dużą sprawność w pomocy formalno-prawnej. Na szczególna uwagę zasługuje empatia i zrozumienie dla osób doświadczających przemocy domowej.

- To niezwykle trudna i wymagająca praca - przyznaje Radosław Oniszko z olsztyńskiej policji. - Trzeba wykazać się bardzo dużą empatią, do każdego podejść indywidualnie, często motywować, by te osoby zechciały działać, by zmienić swoją sytuację.

Do nagrody Lider Bezpieczeństwa w tym roku nominowanych było sześć osób i instytucji. Statuetki są wręczane od kilkunastu lat.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter