Otwieramy bramy orlików na lato
Wakacje to czas, kiedy dzieci i młodzież szczególnie chętnie korzystają z miejskiej infrastruktury sportowej. Orliki, boiska dostępne bezpłatnie w niemal każdej częsci Olsztyna, także w te wakacje pozostają otwarte, ale ich funkcjonowanie nie jest jednolite, wszystko zależy od konkretnej szkoły i obiektu.
W większości przypadków boiska działają przez cały tydzień, jednak różnice w godzinach otwarcia bywają znaczące. Przykładowo, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego udostępnia boisko codziennie od 7:00 do 17:00, ale tylko do 13 lipca. Od 14 lipca rozpoczynają się prace remontowe i obiekt będzie zamknięty aż do odwołania.
Z kolei przy Szkole Podstawowej nr 3 Orlik otwarty jest codziennie, z szerokim zakresem godzin, w tygodniu do 20:00, a w soboty nawet do 21:00. Tam też funkcjonuje system pracy animatora sportu od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00–20:00, a w soboty od 15:00 do 21:00. Niedziela pozostaje dniem bez animatora. Należy jednak pamiętać, że część godzin może być zarezerwowana w ramach programu "Aktywna Szkoła – Aktywny AS", co oznacza ograniczony dostęp do wybranych boisk.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Sybiraków zachęca do korzystania z boiska OBO przez cały dzień. Animatorzy są tam dostępni od poniedziałku do piątku między 10:00 a 20:00 w lipcu i od 12:00 do 20:00 w sierpniu. W weekendy od 10:00 do 21:00.
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika proponuje kompromis: boisko dostępne jest codziennie, bez opieki w godzinach porannych, a z animatorem w godzinach popołudniowych. Godziny te różnią się w zależności od miesiąca. Latem stawia się przede wszystkim na elastyczność, ale i bezpieczeństwo.
Podobne podejście prezentuje Szkoła Podstawowa nr 15 im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Tam boisko wielofunkcyjne czynne jest od 7:00 do 21:00 przez cały tydzień. Animatorzy pracują w dni powszednie i soboty, ale niedziela jest dniem, w którym młodzież może korzystać z boiska bez opieki. Godziny nadzoru są jasno podzielone: poranne godziny pozostają bez obecności animatora, popołudnia – z opieką.
Na drugim biegunie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 18 i jedno z najdłużej działających boisk w Olsztynie. Tam dostępność to aż 15 godzin dziennie – od 7:00 do 22:00, przez cały tydzień.
Również Szkoła Podstawowa nr 22 oferuje szerokie możliwości, animatorzy pracują między 10:00 a 18:00, a poza tymi godzinami – wczesnym rankiem oraz wieczorami w weekendy boisko jest dostępne bez nadzoru.
Orlik przy SP30 działa przez siedem dni w tygodniu: rano do godziny 11:00 doglądany jest przez pracownika gospodarczego, od 11:00 do 19:00 obecni są animatorzy, a wieczorem obiekt pozostaje otwarty bez opieki.
Najdłużej otwarte pozostaje boisko przy SP34 czynne codziennie od 6:00 do 22:00. Animatorzy dostępni są jednak tylko w poniedziałki i środy, i to w godzinach popołudniowych. Pozostały czas pozostaje do dyspozycji mieszkańców.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 zachęca do korzystania z boiska do siatkówki plażowej w godzinach 6:30–21:30. Boisko można też zarezerwować telefonicznie.
Z kolei w ZSO nr 3 boiska otwierane są wyłącznie w obecności animatora, co wiąże się z trwającymi na terenie szkoły robotami budowlanymi. Z uwagi na bezpieczeństwo, samodzielne korzystanie z infrastruktury jest tam wykluczone. Mimo to, niemal codziennie zgodnie z harmonogramem boisko jest otwarte w godzinach popołudniowych aż do wieczora.
Szkoła przy ul. Jagiellończyka, czyli Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego, udostępnia boisko tylko w tygodniu, od 9:00 do 19:00. W weekendy nie ma dostępu z powodu braku animatorów i problemów technicznych.
Na podobnych zasadach działa boisko przy ul. Bałtyckiej 151. Jest ono otwarte od 9:00 przez cały tydzień, jednak harmonogram pracy animatorów określają grafiki dostępne w szkole.
Również Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych otworzył swój Orlik dla dzieci i młodzieży – od 7 lipca do końca wakacji. Boisko czynne jest codziennie, zgodnie z grafikiem dostępnym na miejscu.
Choć niemal każde boisko w Olsztynie działa latem, nie wszystkie są dostępne przez całą dobę i bez ograniczeń. Kluczowe znaczenie mają nie tylko lokalne decyzje szkół, ale także bezpieczeństwo i obecność animatorów. Planując wizytę na Orliku, warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia danego obiektu – najlepiej bezpośrednio na stronie szkoły lub kontaktując się z jej administracją.
<- Zurück zu: Archiwum