Idź do treści strony
23.11.2021 07:46

Podwórka na piątkę!

Za nami 5 lat pracy na olsztyńskich podwórkach. Z tej okazji przygotowaliśmy małe podsumowanie realizacji programu PODWORKA Z NATURY. Od czwartku (25.11.) w galerii Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych  będzie można obejrzeć fotograficzną opowieść o olsztyńskich podwórkach,  uzupełnioną koncepcjami projektowymi studentów Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Autorami zdjęć są członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego BLUR, którym znakomicie udało się uchwycić w kadrach ideę i „ducha” programu PODWÓRKA Z NATURY. - mówi Justyna Sarna Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Euroepsjkiech Urzędu Miasta Olsztyna -  Koncepcje zagospodarowania podwórek powstawały podczas warsztatów z mieszkańcami i świetnie obrazują proces wspólnej analizy tych przestrzeni i powstawania konkretnych rozwiązań projektowych.

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 25.11.2021 r o godz. 17.00. W trakcie wydarzenia pokażemy krótki film, dokumentujący pierwszy, pilotażowy rok działania programu. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w otwarciu wystawy może wziąć udział nie więcej niż 50 osób.
W kolejnych dniach wystawa będzie dostępna w godzinach pracy szkoły, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu godziny odwiedzin, lub całodobowo z ulicy Lanca:)  Wystawa potrwa do 20.12.2021 r. Zapraszamy!

O programie PODWÓRKA Z NATURY:

Jest to jest część Miejskiego Programu Rewitalizacji Olsztyna. Przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Urzędu Miasta Olsztyna, mieszkańcy planowali, a następnie samodzielnie urządzali swoje podwórka, tworząc na mapie Olsztyna niepowtarzalne przestrzenie lokalne. Problemy funkcjonalne i techniczne tych miejsc, możliwe były do rozwiązania dzięki zawiązanym w trakcie programu koalicjom sąsiedzkim, z których większość wciąż sprawnie działa.

- Zieleń odegrała w tych przemianach główną rolę: pomogła w organizacji przestrzeni, zbliżała podczas sadzenia, a z każdym nowym pączkiem czy listkiem, wzbudzała niewyczerpane pokłady radości i motywacji do dalszych działań - opisuje Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Euroepsjkiech Urzędu Miasta Olsztyna - Co ważne: posadzone przez mieszkańców drzewa czy krzewy pracują również na rzecz zrównoważonego miasta jako całości: oczyszczają powietrze, pomagają radzić sobie z nadmiarem wód opadowych i roztopowych, a podczas upalnego lata chłodzą ciasno zabudowane dzielnice śródmiejskie.

W ciągu ostatnich pięciu lat na zagospodarowanie 14 podwórek z budżetu Miasta Olsztyna przeznaczono 272 500 zł. Część z tych miejsc, staraniem mieszkańców, rozwija się nadal m.in. dzięki inwestycjom realizowanym w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Przy realizacji programu nieocenioną rolę odgrywa katedra Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Studenci pod kierunkiem dr inż. arch. Wiesławy Gadomskiej pomagają przekuć w projekty, marzenia i pomysły mieszkańców. Dodatkowo dzięki pracownikom i uczniom Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna, na kilku podwórkach powstały nieszablonowe dzieła plastyczne, nie po raz pierwszy udowadniając ważną rolę sztuki w budowaniu lokalnych wspólnot.
Tworzenie PODWÓREK Z NATURY nie byłoby możliwe bez organizacji pozarządowych, które z  ogromną pasją i zaangażowaniem wspierają nas w rozmowach z mieszkańcami oraz przy organizacji prac. W pilotażowym 2017 roku, była to Fundacja na Rzecz Rozwoju Polski Północno-Wschodniej IDEA,  w latach 2018 r.- 2021 r. Towarzystwo Miłośników Olsztyna.

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter
Częściowe zachmurzenie -6°C
Czyste niebo -6°C