Sprawdź czy masz zdrową wątrobę
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zaprasza dzieci i dorosłych na bezpłatne badania w kierunku wykrycia wirusa HCV wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C.
Badania polegające na pobraniu krwi i wypełnieniu ankiety można wykonywać od poniedziałku do piątku w pokoju nr 101 (gabinet zabiegowy – I piętro przychodni specjalistycznej WSSD w Olsztynie, ul. Żołnierska 18 a, w godz. 7.30-14.00).
W dni robocze w godz. 14.00-7.30 oraz całodobowo w dni wolne od pracy próbki do badań pobierane są w gabinecie zabiegowym Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Badania potrwają do 30 września br.
Wśród wirusów atakujących wątrobę, HCV stanowi największy problem epidemiologiczny. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 700 tys. nosicieli wirusa HCV nieświadomych zakażenia. W 80 % przypadków zakażenie przez 20-30 lat nie powoduje żadnych objawów. Nie leczone zakażenie prowadzić może do zapalenia wątroby, marskości a nawet nowotworu.
Wczesne wykrycie wirusa HCV dzięki badaniom laboratoryjnym (anty-HCV) umożliwia wdrożenie skutecznej farmakoterapii. Wczesne wykrycie choroby daje możliwość przerwania transmisji wirusa u zainfekowanych, wczesne włączenie leczenia i świadome unikanie czynników szkodliwych dla wątroby.
Z uwagi na wagę problemu Państwowa Inspekcja Sanitarna i Polska Grupa Ekspertów HCV w 2010 r. rozpoczęły realizację programu profilaktycznego „Stop HCV”, którego celem jest powstrzymanie szerzenia się zakażeń. Koordynatorem całości programu na terenie województwa został Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie
Czynniki podwyższające ryzyko zakażenia: podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, powiększenie wątroby, wielokrotne przetaczanie krwi, wielokrotne hospitalizacje, częste przyjmowanie leków dożylnych lub pobierania krwi, drobne zabiegi chirurgiczne lub endoskopowe, kolczykowanie, tatuażowanie, przyjmowanie dożylnych i wziewnych środków odurzających, osoby z grup ryzyka zawodowego: personel medyczny, strażacy, policjanci, funkcjonariusze służby więziennej.
Zachęcamy do skorzystania z badań!
<- Zurück zu: Archiwum