Strategicznie z młodzieżą
Do dyskusji na temat przyszłości miasta dołączyła olsztyńska młodzież. Jako pierwsi swoje opinie wyrazili licealiści z trójki.
Jaki powinien być Olsztyn za 10, 15 lat? W jakim mieście chcielibyśmy żyć? Na te pytania chcemy odpowiedzieć w przygotowywanym właśnie dokumencie Strategia miasta - Olsztyn 2030+.
- Chcemy stworzyć ten dokument wspólnie z mieszkańcami Olsztyna, a nie w zaciszu naszych gabinetów - mówi Ewa Kaliszuk, wiceprezydent Olsztyna i przedwodnicząca zespołu ds. przygotowania strategii - za nami siedem z cyklu dziesięciu debat eksperckich, które przeprowadzamy online. Teraz chcieliśmy spotkać się osobiście i o zdanie zapytać młodzież.
Urzędnicy zapytali więc licealistów co może sprawić że młodzi ludzie zostaną w stolicy Warmii i Mazur?
- Za 10 lat będziecie dorośli i będziecie podejmować ważną decyzje o miejscu z którym zwiążecie swoją przyszłość. My chcemy żeby był to Olsztyn - mówiła Justyna Sarna Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych.
Młodzi ludzie przede wszystkim podkreślali jak ważne jest dla nich by Olsztyn był miastem zielonym.
- Chciałabym by były tu miejsca do wspólnego wypoczynku na świeżym powietrzu, na Jarotach mamy jeden taki skwer i jest wciąż jest on oblegany - mówiła jedna z uczennic.
- Musimy zadbać o drzewa, by nie tylko na obrzeżach miasta, ale również w centrum było je widać, nie chcemy miasta z betonu - dodawała inna.
Licealiści oprócz dbałości o zielone otoczenie podkreślali też że priorytetowo powinny być traktowane ekologiczne środki transportu.
- Chcemy oddzielnych, wydzielonych chodników dla hulajnóg i ścieżek rowerowych - mówili. Podkreślali także, że chcą powrotu na ulice Olsztyna roweru miejskiego, który był dla nich świetną alternatywą w wyborze środka transportu do szkoły.
- Jestem niezwykle zbudowana tym co dziś usłyszałam - podkreśla wiceprezydent Kaliszuk - młodzież rozpoczęła dyskusję od ekologii i najwięcej mówiła właśnie o niej. To pokazuje, że nasze starania włożone w wychowanie kolejnych pokoleń, w poczuciu odpowiedzialniości za naszą planetę przyniosły oczekiwany rezultat.
Postulaty młodzieży dotyczyły także stypendiów dla sportowców, infrastruktury sportowej, miejsc do organizacji koncerów i zróżnicowania oferty kulturalnej Olsztyna.
Wszystkie osoby, które chciałyby wypowiedzieć w jakim Olsztynie chciałyby żyć - zapraszamy na trzy debtay ekspercie, które jeszcze przed nami. Można do nich dołączyć, zapisując się na spotkanie na naszej stronie konsultacji społecznych. Swoje uwagi, sugestie i pomysły można także przesyłać na adres strategia2030+@olsztyn.eu.
<- Zurück zu: Archiwum