Idź do treści strony
25.10.2011 13:29

Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego

Planeta 11 zaprasza do udziału w konkursie zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego. Aby wygrać wspaniałe nagrody wystarczy odpowiedzieć na jedno proste pytanie oraz mieć odrobinę szczęścia! Życzymy powodzenia!


Pytanie konkursowe:
Jak się nazywa pierwszy wyprodukowany seryjnie w Polsce model telewizora?



Poprawne odpowiedzi proszę przysyłać do 27.10(czwartek) na adres magda.fabianowicz@planeta11.pl.


Dzień ten ma być sposobem na podniesienie świadomości międzynarodowej w kwestii problemu zachowania dziedzictwa audiowizualnego, uznanie znaczenia dokumentów audiowizualnych jako integralnej części tożsamości narodowej i "pamięci świata" oraz zwrócenie uwagi na pilną potrzebę ich ochrony. Celem UNESCO jest również rozwój infrastruktury archiwów audiowizualnych i profesjonalne kształcenie pracowników.
 
Wyróżniamy:
Audiowizualne środki przekazu to metody przekazu operujące dźwiękiem i obrazem oraz urządzenia pozwalające wprowadzać je w życie. Wykorzystywane są zwłaszcza w sztuce, rozrywce, reklamie i informacji, dydaktyce. W technice audiowizualnej do wytwarzania, przetwarzania, odtwarzania i przesyłania sygnałów stosuje się m.in. mikrofony, miksery, magnetofony, odtwarzacze płyt kompaktowych, odbiorniki RTV, wzmacniacze, głośniki, kamery, magnetowidy, monitory.

Dokumenty audiowizualne, takie jak filmy, programy radiowe i telewizyjne, nagrania audio i wideo, zawierają najważniejsze zapisy z XX i XXI wieku. Przekraczając granice kulturowe i językowe, odwołując się bezpośrednio do oka i ucha zarówno literatów, jak i analfabetów, dokumenty audiowizualne stały się elementem uzupełniającym tradycyjną formę pisemną. Są one jednak bardzo wrażliwe i szacuje się, że pozostało nie więcej niż 10-15 lat, by przenieść nagrania audiowizualne na nośniki cyfrowe, aby zapobiec ich utracie. Niezależnie od ich formatu, nagrania audiowizualne są zagrożone, a wiele znika nawet, gdy nie są one celowo zniszczone. Znaczna część archiwów audiowizualnych XXw. już zniknęła, co spowodowało zubożenie pamięci ludzkości. Inne są zagrożone przez naturalny rozkład, zaniedbania, brak zabezpieczeń, umiejętności, środków i odpowiednich organizacji, zajmujących się tym problemem, Zostaną utracone kolejne dokumenty audiowizualne w przypadku, gdy społeczeństwa nie są świadome znaczenia zachowania tego dziedzictwa oraz braku silniejszych i wspólnych międzynarodowych działań.
To właśnie w tym kontekście Generalna Konferencja UNESCO, na wniosek Republiki Czeskiej, w październiku 2005r. zatwierdziła obchody Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego (ang. World Day for Audiovisual Heritage). Data ustanowienia Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego nie jest przypadkowa.
27 października 1980r., Konferencja Generalna przyjęła Zalecenia dla ochrony i konserwacji ruchomych obrazów (ang. Recommendation for the safeguarding and preservation of moving images). Był to pierwszy dokument międzynarodowy, zawierający deklarację kulturowego i historycznego znaczenia archiwów filmowych i telewizyjnych, zobowiązując państwa do podjęcia odpowiednich działań w celu zachowania tego dziedzictwa.

 Dzisiaj, w czasach "wieku cyfrowego", ówczesny tekst jest wzmacniany przez inne, nowsze inicjatywy, takie jak Międzynarodowe wezwanie do ochrony światowego dziedzictwa audiowizualnego (ang. World Appeal for the Preservation of Broadcast Heritage), zainicjowane przez Międzynarodową Federację Archiwów Telewizyjnych (ang. International Federation of Television Archives, fr. Internationale des Archives de Télévision, IFTA/FIAT.
  Jako główny organ wykonawczy do organizowania corocznych uroczystości UNESCO uznało Radę Koordynacyjną Stowarzyszeń Archiwów Audiowizualnych (ang. The Coordinating Council of Audio-Visual Archives Associations, CCAAA), zrzeszającą organizacje pozarządowe, zaangażowane w archiwizację dokumentów audiowizualnych na całym świecie.

 

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter