Deklaracja o kontynuacji współpracy podpisana
Relacje między Olsztynem a niemieckim Gelsenkirchen są intensywne i o wiele dłuższe, niż wskazują na to oficjalne daty. W Zamku Kapituły Warmińskiej strony zadeklarowały dalszy rozwój współpracy.
Trzy dekady współdziałania między samorządami minęły w poprzednim roku. Jednak - wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę - dopiero teraz strony postanowiły symbolicznie uczcić okrągłą rocznicę nawiązania relacji.
"[Partnerzy] w duchu integracji europejskiej dołożą starań, by trwale przyczyniać się do rozwoju współpracy gospodarczej, społecznej i kulturalnej, a także oświadczają, że są gotowe do kontynuowania bezpośrednich kontaktów między mieszkańcami obu miast, przedsiębiorcami urzędami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi" - możemy przeczytać w deklaracji kontynuowania współpracy pomiędzy Gelsenkirchen a Olsztynem podpisanej z okazji 30-lecia kontaktów partnerskich.
- To bardzo długi okres współpracy - mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - W tym czasie zmieniali się prezydenci, radni, urzędnicy. Ale duch tej umowy pozostaje bez zmian. To oznacza, że zarówno my, jak i nasi partnerzy, chcieliśmy tej współpracy i potrafiliśmy ją wypełnić odpowiednią treścią.
Choć umowa partnerska między miastami została podpisana w grudniu 1992 roku, to - jak podkreślają przedstawiciele strony niemieckiej - faktycznie rozpoczęła się dekady wcześniej.
- Tuż po wojnie, na początku lat 50., Gelsenkirchen objęło Olsztyn patronatem - wspomina burmistrz miasta z zachodniej części Niemiec, Martina Rudowitz. - Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie świętować rocznicę oficjalnego rozpoczęcia współpracy. Przez te wszystkie lata relacje między naszymi miastami rozwijały się i pogłębiały na wielu płaszczyznach.
Gelsenkirchen to miasto liczące około 260 tys. mieszkańców. Jest położone blisko zachodniej granicy Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Obecna współpraca między miastami bazuje głównie na dzieleniu się osiągnięciami kulturalnymi i na wymianie młodzieży.
Poza uroczystościami w olsztyńskim zamku, na terenie V Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Krasickiego we wtorek (23 maja) został odsłonięty mural autorstwa przedstawicieli stree-artu obu miast. Natomiast na środę (24 maja) zaplanowano konferencję popularnonaukową, której motyw przewodni to "Różne oblicza Mikołaja Kopernika".
Konferencja popularnonaukowa pod tytułem Różne oblicza Mikołaja Kopernika (środa, 24 maja, godz. 11:30 Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne)
Wręczanie medali okolicznościowych Mikołaja Kopernika prelegentom oraz liderom delegacji z miast partnerskich przez Prezydenta Olsztyna
*** Prelegent: dr. Jerzy Sikorski
Wykład na temat: Jak odnalazłem grób Mikołaja Kopernika.
Jerzy Sikorski - doktor nauk historycznych, w latach 1983-1987 dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jego badania doprowadziły do odnalezienia miejsca pochówku Mikołaja Kopernika we Fromborku.
*** Prelegent: ks. dr Tomasz Garwoliński
Ks. dr. kustosz dypl. Tomasz Garwoliński - Dyrektor Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie.
Wykład na temat: Mikołaj Kopernik jako kanonik warmiński i człowiek Kościoła.
*** Prelegent: Wojciech Orliński
Wojciech Orliński - dziennikarz, autor książki pt: Kopernik. Rewolucje.
Wykład na temat: Czy Kopernik mógłby dokonać swojego odkrycia poza Warmią (i dlaczego nie).
*** Prelegent: Dr hab. Michał Wróbel
Dr hab. Michał Wróbel - IRZiBŻ PAN, promotor wiedzy o epoce Kopernika.
Wykład na temat: Epoka Mikołaja Kopernika.
Przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach Konkursu WM DLA WM 2023
<- Zurück zu: Archiwum