Idź do treści strony
12.05.2011 10:30

"Wszystko czego nie będzie i inne baliry" w BWA

Jeśli chcesz zobaczyć Baliry Barbary Lis-Romańczukowej, które oglądane z pewnej odległości wydają się być całkowicie abstrakcyjne, a dopiero z bliska wypełniają się narracją; postaciami, drzewami, horyzontami, nabrzmiewają treścią. Jeśli chcesz spojrzeć na piękne, wyrafinowane prace, dzięki którym uspokoisz oczy, myśli oraz oddasz się chwilowej refleksji, to nie może Cię zabraknąć na wernisażu artystki, który już dziś o godzinie 18:00 w Galerii BWA w Olsztynie.

 

Balir – na próżno szukać definicji tej techniki w słownikach terminów sztuk plastycznych, wyszukiwarkach internetowych, a przecież słowo to brzmi tak adekwatnie, gdy patrzy się na te prace. Trudno również znaleźć inne określenie na tę formę działalności artystycznej Barbary Lis-Romańczukowej (BaLiR).

 

W twórczości artystki baliry pojawiły się już dobrych parę lat temu, być może po prostu przyszedł na nie czas na drodze poszukiwania coraz doskonalszej formy. Raczej nie miał tu miejsca przypadek, bo tu o Barbarę Lis-Romańczukową chodzi, medalierkę przede wszystkim, artystkę znakomitą, której wyczucie formy reliefu, rzeźby, prowadzenie przestrzennej linii jest doskonałe. Balir dał możliwość znacznie delikatniejszej formy niż metal, wręcz tkania powierzchni, w tej technice można uzyskać efekt oszronionej gałązki, pajęczej nici, ale też chociażby przez szerokie, skośne darcie papieru, nakładanie skrawków, mocno przestrzennej formy. Artystka w większości stosuje szlachetne papiery w kolorze ecru co dodatkowo podkreśla subtelność prac. Nie można zapomnieć, że balir wymaga światła, wyraźnego, bocznego, wtedy uwypuklą się wszelkie niuanse, jego wielopłaszczyznowość, przestrzenność.


Barbara Lis-Romańczukowa jest jedną z najbardziej interesujących i znaczących artystek wywodzących się ze środowiska olsztyńskiego. Uprawia medalierstwo, grafikę, rysunek i balir. Studia w PWSSP w Gdańsku ukończyła dyplomem w 1960 roku. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w dziedzinie medalierstwa i grafiki. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Prace w technice nazwanej autorsko – balirem, artystka pokazuje publicznie od około 10 lat.

Wystawę można oglądać w Sali Kameralnej do 5 czerwca.
Galeria czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 - 17.00
Ceny biletów

· 6 zł normalny
· 3 zł ulgowy
· opiekunowie grup bezpłatnie

<- Zurück zu: Archiwum
Wetter