Idź do treści strony
05.10.2020 13:35

Artystyczne Nagrody Prezydenta Olsztyna wręczone

Laureaci nagród z dziedziny kultury za 2019 rok

Siedmioro laureatów odebrało dziś (poniedziałek, 5 października) doroczne nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Uroczystość odbyła się w Kinie Studyjnym Awangarda 2.

Przyznawanie nagród jest jedną z form prowadzonego przez Miasto Olsztyn mecenatu. Dotychczas wyróżnienie - którego początek sięga 1995 roku - odebrało niemal trzystu twórców indywidualnych oraz zespołów.

W tym roku wśród wyróżnionych znaleźli się: Artur Steranko, dr Henryk Cirut, Marek Książek, Konrad Lenkiewicz, Bożena Kraczkowska, Zbigniew Siwek oraz Tadeusz Sobczak. [lista nagrodzonych wraz z uzasadnieniami]

- Spotykamy się, żeby uhonorować naszych wspaniałych artystów - mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Problemy związane z pandemią dotknęły całe środowisko artystyczne. Wiele zaplanowanych wydarzeń nie mogło się odbyć. Mam jednak nadzieję, że to już się nie powtórzy. Każdego roku mamy bardzo trudny wybór, by wskazać laureatów spośród zgłoszonych. Kapituła z ogromną starannością analizuje wnioski. Dziękuję całemu środowisku artystycznemu za Państwa wkład w rozwój naszego miasta.

Nagrody przyznawane są za szczególne dokonania w dziedzinie edukacji kulturalnej lub działalności służącej upowszechnianiu kultury i sztuki, całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Dziedziny, które brane są pod uwagę to sztuki plastyczne, teatr, muzyka, literatura, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą być składane m.in. przez Komisję Kultury Rady Miasta, Prezydenta Olsztyna, instytucje kultury, stowarzyszenia i związki, których statutowy zakres działania obejmuje zadania w dziedzinie kultury i sztuki.

W tej edycji Nagrody Prezydenta Olsztyna wpłynęło 14 wniosków.

[lista nagrodzonych wraz z uzasadnieniami] [galeria zdjęć]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 6°C
Pochmurnie 9°C