Idź do treści strony
19.11.2019 13:18

Gotowi do "Akcji Zima"

Magazyn soli i piasku

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu przygotowuje się do zbliżającej się zimy. Już zgromadził niezbędne zapasy surowców, gotowy jest również sprzęt.

Zimowe miesiące to bardzo pracowity czas dla olsztyńskich drogowców. Do utrzymania mają 283 km jezdni, blisko 211 tys. metrów chodników przy jezdniach na osiedlach i 64 tys. m2 chodników poza pasami drogowymi oraz ponad sześć tys. m2 schodów i 339 przejść dla pieszych.

- W magazynach zgromadzono już około 950 ton soli drogowej, 500 ton piasku z 20-proc. domieszką soli oraz 400 ton samego piasku - informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. - Zapasy magazynowe w miarę potrzeb będą uzupełniane na bieżąco.

Drogi utrzymywane są w kilku kategoriach. W zależności od przypisania, służby mają obowiązek w określonym czasie od ustania np. opadów śniegu doprowadzić je do określonego standardu. Najważniejsze trasy to te, po których realizowana jest komunikacja autobusowa, poprowadzony jest tranzyt oraz trasy przy których zlokalizowane są ważne obiekty publiczne.

Aby utrzymać odpowiedni standard, niezbędny jest sprzęt. Do Akcji Zima będą zaangażowane m.in. piaskarki nowej generacji z pługiem (minimum pięć pojazdów), tradycyjne piaskarki z pługiem (min. pięć), samochody ciężarowe z pługiem (min. osiem).

Do końca tego roku na zimowe utrzymanie zaplanowano ponad 380 tys. zł. W minionym sezonie zimowym (2018/2019) zużyto 2,6 tys. ton soli, około 1,3 tys. ton mieszanki piasku z solą oraz około 700 ton piasku. Łącznie 4,6 tys. ton materiałów drogowych.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Czyste niebo 18°C
Pogodnie 28°C