Idź do treści strony
16.10.2020 14:49

Koronawirus: Olsztyn na czerwono

Kobieta w maseczce chirurgicznej na twarzy

fot. Pixabay

Stolica Warmii i Mazur od soboty (17 października) znajdzie się w tzw. strefie czerwonej. To oznacza obowiązywanie bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa.

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, rząd podjął decyzję o rozszerzeniu strefy o najbardziej zaostrzonym rygorze. W związku z tym w naszym mieście wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa, które będą dotyczyć gospodarki, życia społecznego, edukacji, kultury i sportu.

Wśród najważniejszych zmian są:
* ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych (do pięciu na jedną kasę);
* punkty gastronomiczne będą działać między 6:00 a 21:00;
* zgromadzenia publiczne z udziałem maksymalnie 10 osób;
* zakaz organizacji imprez okolicznościowych (od 19.10);
* imprezy sportowe bez udziału publiczności, a kulturalne - do 25 proc. widzów;
* szkoły wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na nauczanie zdalne.

[szczegółowe zasady - gov.pl]

Inne ograniczenia to m.in. zawieszenie działalności siłowni. Ograniczona zostanie także liczba miejsc w pojazdach komunikacji zbiorowej.

- W naszym przypadku dostępnych będzie 30 proc. wszystkich miejsc w autobusach lub tramwajach - informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. - Będziemy starać się najbardziej obciążone linie w godzinach szczytu wzmocnić dodatkowymi autobusami i tramwajami.

Nadal obowiązuje konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni zamkniętej (np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej), a także w przestrzeni otwartej (na ulicy, na bulwarach, na cmentarzach). Obowiązkowe jest też  utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

- Apeluję o przestrzeganie wszystkich zasad - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Przede wszystkim tych, które dają szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Nasze, miejskie służby na bieżąco monitorują sytuację związaną z pandemią.

Informacje o zasadach obowiązujących w czerwonej strefie m.in. w kontekście działania Urzędu Miasta można też uzyskać, dzwoniąc pod specjalny, uruchomiony przez nas numer telefonu 782 554 479.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Częściowe zachmurzenie 6°C
Pochmurnie 9°C