Idź do treści strony
15.07.2020 12:18

Krew pilnie potrzebna

Serce na dłoni

Lato to tradycyjnie okres, gdy zapasy krwi kurczą się w bardzo szybkim tempie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie apeluje o oddawanie życiodajnego płynu.

Wyjazdy, nieobecność na miejscu stałych dawców oraz większa liczba wypadków - to najczęściej wymieniane przez specjalistów przyczyny większego zapotrzebowania na krew w wakacyjnym okresie. Dlatego szczególnie w tym czasie poszukiwani są wszyscy, którzy zechcieliby i mogli wesprzeć bank krwi.

W olsztyńskim Centrum najbardziej potrzeba teraz krwi grupy 0 oraz ARh+. Te w tej chwili są wydawane tylko w stanach ratujących życie. Nieco lepiej jest w przypadku grupy B oraz ARh-, których zapasy są 2-4-dniowe. Poza tym wystarczający jest zapas krwi grupy AB.

Dawcą krwi lub jej składników - w największym uproszczeniu - może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg. Życiodajny płyn może być pobierany nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Krew można oddać RCKiK przy ul. Malborskiej 2. Centrum organizuje też akcje wyjazdowe w całym województwie. W stolicy regionu w tym miesiącu specjalny ambulans dwukrotnie stanie przed Galerią Warmińską - 18 i 21 lipca (sobota i wtorek) w godzinach 11:00-16:00. [pełny harmonogram]

Szczegółowe informacje są na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pogodnie 18°C
Czyste niebo 29°C