Olsztyn jeszcze bardziej obywatelski
Stolica regionu startuje z unikatowym w skali kraju projektem. Olsztyński Panel Obywatelski będzie wyjątkowym miejscem wymiany opinii o mieście.
Jest techniką stosowaną przez wiele (głównie) europejskich samorządów. Dzięki panelom możliwe jest większe zainteresowanie mieszkańców sprawami lokalnymi oraz zaangażowanie ich do współdecydowania o obliczu miejsca zamieszkania. Co ważne - przedsięwzięcie ma wzbogacić, a nie zastąpić proces konsultacji społecznych. Teraz do tych samorządów, jako pierwszy w Polsce, dołącza Olsztyn.
- Od lat prowadzimy dialog z mieszkańcami - przypomina prezydent Piotr Grzymowicz. - Wprowadziliśmy przepisy związane z konsultacjami społecznymi, inicjatywą uchwałodawczą, to także działania związane z budżetem obywatelskim. Teraz proponujemy kolejny instrument, aby forma dialogu związanego z rozwojem naszego miasta była cały czas rozwijana. Staramy się docierać do naszych mieszkańców wszelkimi możliwymi kanałami.
Panel da mieszkańcom Olsztyna kolejną możliwość wypowiedzenia się na istotne dla nich tematy, oceny działania instytucji, podzielenia się opinią co do kierunków rozwoju miasta. Tymczasem samorząd zyska szerszą wiedzę dotyczącą potrzeb mieszkańców i ich oczekiwań. To ma ułatwić dialog i przebieg konsultacji społecznych. Istotne jest także to, że każdy będzie mieć dostęp do wyników badań.
Do udziału w Panelu zaproszonych zostanie 10 tys. losowo wybranych, dorosłych mieszkańców Olsztyna. Te osoby dostaną korespondencję, w której będzie szczegółowa instrukcja, jak dołączyć do przedsięwzięcia. Zrobić to będą mogli także ci, którzy zaproszenia nie dostaną. Zależy nam bowiem na jak najszerszej grupie, która będzie wypowiadać się na zaproponowane tematy.
- Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć, jakiego Olsztyna pragną mieszkańcy - przyznaje prezes firmy KF Research, która współtworzy z urzędem Panel, Agnieszka Morysińska. - Panel Obywatelski jest dobrą praktyką, która doskonale sprawdza się w Europie. W niedługiej przyszłości to Olsztyn będzie wzorem dla innych. Mam nadzieję, iż inne miasta skorzystają z wypracowanych tu rozwiązań. Ale podstawą sukcesu takiego przedsięwzięcia, jest chęć mieszkańców do zaangażowania się w to działanie. Liczę, że tak będzie w Olsztynie.
Zakładamy, że rocznie będziemy realizować cztery główne pomiary kwartalne. Dodatkowo planujemy kilka mniejszych badań. W Urzędzie Miasta zostanie powołany międzywydziałowy zespół, który opracowywał będzie plan badawczy. Będzie się także konsultować ze środowiskiem akademickim oraz organizacjami społecznymi.
- Pomysł zaproponowania ogromnej grupie mieszkańców udziału w opiniowaniu różnych działań miasta od razu nas zainteresował i skłonił do otwarcia się na taki sposób komunikacji - tłumaczy dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta, Aneta Szpaderska. - Panel uzupełnia nasze działania w dziedzinie konsultacji społecznych poprzez systematyczne, profesjonalne badania na dużej, reprezentatywnej grupie mieszkańców.
Zaproszenia do Panelu trafią do olsztynian w połowie lutego. Pierwsze badanie planujemy zrealizować jeszcze w tym kwartale.
Informacje o przedsięwzięciu i możliwość rejestracji (od 21 stycznia) są w Internecie na stronie Olsztyńskiego Panelu Obywatelskiego.
Powróć do archiwum