Idź do treści strony
10.09.2019 09:43

Wystąpienie prezydenta Olsztyna do Rady Programowej Oddziału TVP SA w Olsztynie

Budynek olsztyńskiego ratusza

Szanowni Państwo

Ponieważ, jako Rada Programowa są Państwo organem opiniująco-doradczym Rady Nadzorczej Oddziału TVP S.A. w Olsztynie, powołanym do oceny poziomu i jakości programu, proszę o interwencję w sprawie pomijania w relacjach telewizyjnych  ważnych  wydarzeń, mających miejsce w Olsztynie, których organizatorem jest samorząd miasta. Stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu i można określić go jako permanentny.

Rozumiem, że treść i wymowa wydarzeń, organizowanych przez olsztyński Ratusz, nie zawsze pokrywają się z polityką programową, realizowaną przez Oddział TVP. Nie zmienia to jednak faktu, że te wydarzenia odbywają się  i są ważne dla mieszkańców miasta. Publiczny charakter medium rodzi zrozumiałe oczekiwanie na obiektywne przedstawianie wszystkich przejawów życia społecznego, w tym także relacjonowanie problemów naszej wspólnoty samorządowej.

W ostatnim okresie zapraszaliśmy redakcję TVP Olsztyn na otwarcie bardzo ważnego i społecznie oczekiwanego projektu Łynostrady - traktu pieszo-rowerowego wzdłuż Łyny. Niestety, bezskutecznie. Jeszcze większe zdziwienie, by nie nazwać tego skandalem, wywołał brak obecności telewizji publicznej na uroczystych olsztyńskich obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Redakcja TVP Olsztyn nie skorzystała także z zaproszenia na wyjątkowo ważną konferencję prasową, poświęconą dramatycznej sytuacji finansowej samorządów, zorganizowaną 5 września br. Z równie dużym zdziwieniem od notowany został fakt nieobecności regionalnej telewizji 7 września br. na olsztyńskiej edycji "Narodowego Czytania" - akcji pod patronatem Prezydenta RP. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać informacji na temat różnych aspektów funkcjonowania miasta, wpływających na ich codzienne życie, a obowiązkiem samorządu jest im tej informacji dostarczać. Ważną rolę w tym przekazie pełnią media publiczne. Jeśli tę rolę pełnią wybiórczo, znaczy to, że określenie "publiczne" pozostaje w sprzeczności z rzeczywistością.

Niechęć telewizji publicznej wobec działań Ratusza jest coraz bardziej widoczna, a odpowiedzi na pytania o nieobecność jej dziennikarzy coraz bardziej kłopotliwe. Sugestie, że TVP, a tym samym i jej olsztyński oddział, zatraciła swój publiczny charakter i stała się telewizją rządowo-partyjną, są coraz trudniejsze do odpierania,  albowiem stają się coraz bardziej oczywiste.

Sądzę, że w Państwa gestii leży podjęcie stosownych decyzji i wystąpienie do władz spółki o zmianę tego, dalekiego od standardów demokratycznych, stanu rzeczy. Proszę o to, gdyż nie mam wątpliwości, że rzetelna i obiektywna informacja jest działaniem w najlepiej rozumianym interesie obywateli - mieszkańców Olsztyna.

Z poważaniem,

Prezydent Olsztyna
/-/ Piotr Grzymowicz

[skan pisma]

<- Wstecz do: Archiwum
Pogoda
Pochmurnie 17°C
Pochmurnie 19°C