Idź do treści strony
30.07.2021 08:35

Uruchamiamy punkty spisowe

Na wypełnienie tego obowiązku mamy jeszcze dwa miesiące. Nie wzięcie w nim udziału - grozi karą. Aby uniknąć tak przykrych konsekwencji pomagamy naszym mieszkańcom spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Z pomocy naszych pracowników będzie można skorzystać w przyszłym tygodniu w dwóch punktach.

- Warto zaznaczyć, że dotacje unijne oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przyznawane są m.in. w zależności od liczby mieszkańców danego kraju, opracowanej na podstawie spisów ludności. Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. - takie informacje o tym dlaczego przeprowadzany jest spis powszechny i jakie są z niego korzyści można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej.

Główny Urząd Statystyczny, który jest organizatorem spisu, przypomina też, że nie wypełnienie tego obowiązku skutkuje karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Pod koniec czerwca swoją pracę rozpoczęli rachmistrzowie. I okazao się że wiele osób odmówio im odpowiedzi na pytania. Na reakcję GUS nie trzeba było długo czekać -  jak można przeczytać na Twiterze urzędu: na policję trafiło już 80 wniosków o ukaranie osób, które definitywnie odmówiły spisania się.

- Każdy przypadek odmowy analizujemy i ponownie podejmujemy próbę kontaktu z tymi respondentami, aby wyjaśnić, dlaczego udział w spisie jest ważny i z czego wynika obowiązek. W większości przypadków respondenci ostatecznie realizują spis. W przypadku, gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego, urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję - wyjaśniła serwisowi PortalSamorządowy.pl Małgorzata Mietkowska, główny specjalista Głównego Urzędu Statystycznego.

Wszystkie osoby, które mają problem z samodzielnym spisaniu się zapraszamy w dniu 5 sierpnia (czwartek) w godz. 10:00–13:00 do Przychodni Specjalistycznej  przy ul. Dworcowej 28, gdzie zorganizujemy Punkt Spisowy. Tego dnia w dopełnieniu obowiązku spisowego pomogą pracownicy Urzędu Miasta Olsztyna. Podobnie będzie kolejnego dnia, 7 sierpnia (sobota) w godz. 11:00–15:00 do Sali Szkoleniowej Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel, przy ul. Kapitańskiej 17a. Więcej informacji udzielimy pod numerem telefonu: 89 527 31 11
(wew. 349, 389, 486, 509).

Aby się spisać trzeba przygotować:

  •  numer PESEL
  •  nazwisko rodowe swojej matki
  •  numery PESEL osób, które wspólnie z Tobą zamieszkiwały 31.03.2021 r.
  •  informację o powierzchni użytkowej mieszkania lub domu
  •  jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym – rok oddania budynku do użytku

Spisać można się też przez internet  na stronie Głównego Urzędu Statystycznego lub od poniedziału do piątku w Urzędzie Miasta Olsztyna godzinach pracy (poniedziałek 8:00 - 16:00 i od wtorku do piątku 7:30- 15:30) pomagamy w wypełnieniu tego obowiązku.

Zgodnie z danymi GUS, przytoczonymi przez PortalSamorządowy.pl, w spisie powszechnym wzięło już udział łącznie 18 mln 131 tys. 758 osób, tj. ok. 47,4 proc. ludności Polski.

Powróć do archiwum
Pogoda