Idź do treści strony
14.10.2022 09:35

Rozpoczynamy naprawę iglicy

fot. Jerzy Nadziak

Rozpoczynamy naprawę uszkodzonej podczas wichury iglicy. Element zwieńczający olsztyński magistrat w najbliższych tygodniach powinien ponownie zostać zamontowany. Pierwsze prace rozpoczną się w najbliższy poniedziałek (17.10.). Tego dnia w godzinach 8:00 - 17:00 wejście główne do ratusza oraz Plac Jana Pawła II 1 zostaną zamknięte.

Jako że ratusz jest obiektem zabytkowym niezbędne było przygotowanie wcześniej specjalnego programu prac. A teraz konieczna jest ponowna interwencja ekipy wysokościowej, ponieważ iglica musi wrócić na swoje miejsce, tj. około 60 metrów nad ziemią. Sposób wykonania tych prac wraz opisem prawdopodobnych przyczyn uszkodzenia zwieńczenia budynku znalazł się w specjalnym opracowaniu. Wynika z niego, że to przede wszystkim brak odizolowania stalowych elementów od miedzianych, co - w środowisku wilgotnym - miało wpływ na ich korodowanie. Poza tym miedziana kula została uszczelniona od spodu, co również miało wpływ na postępującą korozję mocowania. Dodatkowo element obrotowy chorągiewki wiatrowej, wykonany pierwotnie w formie łożyska kulkowego, okazał się nietrwały w długotrwałym użytkowaniu w warunkach zewnętrznych.

Błędy w pierwotnych rozwiązaniach konstrukcyjnych mają zostać skorygowane podczas zaplanowanych prac. Poza tym po zaplanowanych robotach konserwatorskich miedzianej kuli zostanie w niej umieszczona uzupełniona kapsuła czasu.

Przypomnijmy: iglica została uszkodzona na początku roku, w wyniku wichury, która przeszła nad Olsztynem.

Powróć do archiwum
Pogoda