30 lat Hufca Warmińskiego ZHP
Hufiec Warmiński ZHP ma już 30 lat. Z tej okazji w najbliższy weekend w Olsztynie odbędzie Jubileuszowy Zlot, w którym udział wezmą wszyscy harcerze, instruktorzy oraz miłośnicy Związku Harcerstwa Polskiego w mieście. Impreza rozpocznie się w piątek o godzinie 17:30 koncertem, który odbędzie się w Szkole Policealnej im. Zbigniewa Religi. Zlot odbywa się pod Patronatem Prezydenta Olsztyna.
Program Zlotu:
PIĄTEK 25 maja 2012
15.00 - 17.00 - przyjazd oraz zakwaterowanie uczestników, zapoznanie się z terenem miasteczka zlotowego, wystawa zlotowa z działań Hufca oraz wystawa prac konkursowych w namiestnictwach, odprawa z drużynowymi/patrolowymi/opiekunami
17.00 - 20.00 - koncert otwierający Zlot
20.00 - 21.30 - kolacja
21.30 - 22.00 - toaleta wieczorna
22.00 - 22.15 - wspólny krąg oraz piosenka na zakończenie dnia
22.15 - 7.45 - cisza nocna
SOBOTA 26 maja 2012
7.45 - pobudka
7.45 - 8.00 - zlotowa gimnastyka
8.00 - 9.00 - śniadanie
9.00 - 9.30 - toaleta poranna
9.30 - 10.00 - spotkanie z drużynowymi/patrolowymi/opiekunami
10.00 - 14.00 - gra miejska „Śladami Ryszarda Knosały”
14.00 - 14.30- zakończenie gry, powrót patroli
14.30 - 15.30 - obiad
15.30 - 16.00 - cisza poobiednia
16.00 - 17.00 - pozoracja, wypadek komunikacyjny z udziałem HGR, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej
17.00 - 19.00 - Warsztaty umiejętności na terenie miasteczka zlotowego i w jego obrębie, zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe, muzyczne itp.
19.00 - 20.00 - kolacja
20.00 - 22.00 - ognisko harcerskiej z udziałem zaproszonych gości oraz RPH
22.00 - 23.00 - spotkania w kręgu zastępowych, przybocznych, drużynowych+instruktorów
22.00 - 22.30 - toaleta wieczorna
22.30 - 23.00 - śpiewanki wieczorne, pożegnanie dnia, wspólny krąg
23.00 - 8.00 - cisza nocna
NIEDZIELA 27 maja 2012
8.00 – pobudka
8.00 - 9.00 – śniadanie
9.00 - 9.30 - toaleta poranna
9.30 - 10.00 - przygotowanie do apelu
10.00 - 12.00 - apel podsumowujący Zlot
12.00 - 12.30 - sprzątanie terenu Miasteczka Zlotowego
12.30 - 13.00 - wykwaterowanie oraz wyjazd uczestników
Początki Hufca Warmińskiego sięgają października 1981 roku, kiedy to Komendant Chorągwi Warmińsko Mazurskiej im. Grunwaldu Związku Harcerstwa Polskiego w Olsztynie powołał czteroosobowy zespół instruktorów, których zadaniem było utworzenie nowego hufca. Byli to hm. Henryk Kalinowski, hm. Krystyna Koniecek, phm. Honorata Prusik, hm. Wojciech Franusz. Komendant Chorągwi szefem zespołu mianował swoim rozkazem dh. hm. Henryka Kalinowskiego, ponieważ jako jedyny z całego zespołu był instruktorem do tej pory pracującym społecznie, pozostali członkowie pełnili funkcje instruktorskie etatowo. Decyzja Komendanta Chorągwi była spowodowana tym, że instruktor pracujący społecznie ma inne spojrzenie na działalność harcerską niż instruktorzy pracujący etatowo przez dłuższy okres czasu. W skład nowego hufca miały wejść dotychczas działające hufce na terenach podolsztyńskich gmin Barczewa, Dywit, Jonkowa, Gietrzwałdu, Olsztynka, Purdy i Stawigudy. Decyzję podjęto w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju. Powołany zespół instruktorski miał za zadanie organizowania spotkań z kadrą instruktorską poszczególnych hufców gminnych i przekonanie ich o słuszności decyzji o powołaniu jednego hufca z siedzibą w Olsztynie. W wyniku spotkań zespołu założycielskiego z władzami poszczególnych hufców gminnych i pozostałą kadrą instruktorską akces połączenia w jeden wspólny hufiec złożyło sześć hufców, natomiast instruktorzy hufca Barczewo nie wyrazili zgody na przyłączenie ich hufca i nadal byli hufcem działającym samodzielnie. Dla zespołu instruktorskiego były to bardzo trudne chwile, ponieważ wielokrotne wyjazdy w teren, przyjmowanie dokumentacji programowej, dokumentacji organizacyjno kwatermistrzowskiej, a także sprzętu będącego na stanie poszczególnych hufców wymagało wiele wysiłku i środków finansowych, by wszystkie te działania zamknąć w przeciągu jednego miesiąca. Także bardzo trudnym zadaniem było przekonanie instruktorów tych hufców o słuszności decyzji komendanta Chorągwi o rozwiązaniu ich hufców do tej pory działających samodzielnie. W niespełna jednego miesiąca po podjętych uchwałach o utworzeniu jednego hufca zaczęto przygotowywać materiały programowe i organizacyjne na I Konferencję Programowo Wyborczą nowego hufca, natomiast w poszczególnych rejonach byłych hufców gorąco dyskutowano nad programem i propozycjami kandydatów na funkcje komendanta hufca i jego zastępców. Każdy rejon chciał jak największą liczbę instruktorów wprowadzić do władz nowo powstającego hufca.
W dniu 19 stycznia 1982 roku w Olsztynie odbyła się I Konferencja Programowo Wyborcza, w której uczestniczyło 52 instruktorki i instruktorów wybranych w sześciu podolsztyńskich gminach, oraz czwórka instruktorów reprezentujących zespół, który powołał Komendant Chorągwi. W trakcie trwania obrad I Konferencji mówiono o założeniach programowych na najbliższe dwa lata kadencji nowopowstałego Hufca. Kadra instruktorska nie kryła swoich obaw czy tak duży teren działania nie spowoduje, że harcerstwo wiejskie nie straci na swojej wartości czy dotychczasowy dorobek drużyn zuchowych i harcerskich nie zostanie zaprzepaszczony. Pomimo tych wszystkich obaw instruktorzy postanowili spróbować podjąć nowe wyzwania i przystąpić do realizacji podjętych uchwał zjazdowych. W trakcie trwania konferencji na sali wyczuwało się napiętą atmosferę, wszyscy oczekiwali na moment zgłaszania kandydatów do władz hufca. W przerwach konferencji instruktorzy prowadzili ożywione dyskusje nad kandydatami na funkcje członków rady hufca a przede wszystkim dyskutowano nad obsadzeniem funkcji komendanta i jego zastępców. Sytuacja była bardzo trudna, ponieważ każdy rejon chciał jak największą ilość wprowadzić do władz hufca instruktorów ze swoich środowisk. I wreszcie nadszedł moment zgłaszania kandydatów do Rady Hufca, na 19 mandatów, które należało obsadzić w Radzie Hufca zgłoszono 32 instruktorów przez sześć środowisk, w których do tej pory działały poszczególne hufce gminne. Komendant Chorągwi zgłosił cztery kandydatury, którymi byli dh. hm. Henryk Kalinowski, dh. hm. Krystyna Koniecek, dh. hm. Wojciech Franusz i dh. phm. Honoratę Prusik. Następnie odbyło się głosowanie w sposób tajny, które to w pierwszym głosowaniu udało się wybrać 19 instruktorów i instruktorek do Rady Hufca, oraz wybrano pięcioosobową Komisję Rewizyjną Hufca. Następnym etapem był wybór pięcioosobowego składu Komendy Hufca. Członkami Komendy wybrano dh. hm. Henryka Kalinowskiego, dh. hm. Leszka Kutyłowskiego, dh. hm. Krystynę Koniecek, dh. phm. Honoratę Prusik i dh. phm. Barbarę Koczarę. Po wyborze członków komendy Komendant Chorągwi przeprowadził wybory Komendanta i jego zastępców, wybory odbyły się w sposób tajny. Komendantem hufca w głosowaniu tajnym wybrano dh. hm. Henryka Kalinowskiego, który otrzymał 3 głosy natomiast na drugim miejscu był dh. hm. Leszek Kutyłowski, który otrzymał 2 głosy. Następnie nowo wybrany komenda hufca zaproponował na swoich zastępców dh. hm. Krystynę Koniecek i dh. phm. Honoratę Prusik, których kandydatury zostały jednogłośnie przyjęte. W miesiącu maju 1982 roku wpłynęła uchwała Rady gminnego Hufca z Barczewa z prośbą o przyjęcie w poczet nowo powołanego hufca, tym samym w poczet nowo powołanego hufca wchodziło siedem gminnych hufców, które do tej pory były hufcami samodzielnie działającymi. Po przyłączeniu hufca Barczewo stan zuchów i harcerzy liczył 1335 osób i 70 instruktorów.
Hufiec Warmiński działa na terenie 7 podolsztyńskich gmin: Jonkowo, Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd i na terenie miasta Olsztyna.
www.warminski.zhp.pl