Idź do treści strony
19.02.2021 08:16

548. urodziny Kopernika

Jest najsłynniejszym i jednym z najważniejszych mieszkańców Olsztyna. Stolica Warmii i Mazur świętuje urodziny słynnego astronoma.

Zajmował się m.in. medycyną i ekonomią. Przy okazji lubił tez spojrzeć w niebo. I właśnie te obserwacje sprawiły, że stał się jednym z najważniejszych badaczy w dziejach ludzkości.

Mikołaj Kopernik od 1516 do 1521 roku piastował funkcję kanonika-administratora dóbr kapituły warmińskiej. To w Olsztynie spisał tekst pierwszej księgi swojego najsłynniejszego dzieła "O obrotach sfer niebieskich". To właśnie w naszym mieście jest jedyny zachowany do dziś przyrząd badawczy wykonany ręką Kopernika.

Stolica Warmii i Mazur może poszczycić się także dwoma pomnikami słynnego badacza. Przy amfiteatrze znajduje się ławeczka Kopernika, a w pobliżu Łyny przy Casablance jego popiersie. Poza tym oryginalnym pomnikiem jest też Olsztyńskie Planetarium – obiekt wybudowano w hołdzie Kopernikowi i uroczyście otwarto 19 lutego 1973 r., w 500. rocznicę jego urodzin. Przy ulicy Partyzantów jest Dom Kopernika, jego imię noszą szkoła i szpital miejski. W Śródmieściu jest natomiast ulica nazwana imieniem tego wielkiego uczonego.

Szacuje się, że  w Olsztynie jest ok. 30 miejsc, które mogą kojarzyć się z Mikołajem Kopernikiem.

Powróć do archiwum
Pogoda
Pochmurnie 0°C
Częściowe zachmurzenie 6°C