Animatorzy kultury patrzą w przyszłość
Potrzeba przygotowania strategii edukacji i animacji kulturowej regionu - to jeden z wniosków płynących z I Zlotu Animatorów Warmii i Mazur. Innym istotnym działaniem powinno być wydzielenie specjalnego funduszu na realizację projektów z zakresu animacji i edukacji społeczno-kulturowej.
Takie główne tezy zostały zawarte w liście otwartym uczestników olsztyńskiego zlotu do marszałka województwa. Uczestnicy spotkania już planują kolejne, podobne spotkania, choć - jak podkreślają - najważniejsze jest to, aby energia skumulowana podczas premierowego wydarzenia, została odpowiednio wykorzystana w międzyczasie.
- Zbudowana sieć współpracy i kontaktów to świetny punkt wyjścia do dalszej pracy, w tym do realizacji międzyinstytucjonalnych projektów - mówią uczestnicy Zlotu. - Mamy wiele pomysłów. Chcemy przy kolejnym spotkaniu móc powiedzieć, że jesteśmy krok dalej niż teraz.
Celem I Zlotu Animatorów Warmii i Mazur "Mapowanie kultury" było wzajemne rozpoznanie oraz integracja środowiska. Tytułowa mapa była tu zatem rozumiana zarówno dosłownie, jak i metaforycznie: uczestnicy poznali poszczególne ośrodki, w których prowadzone są działania animacyjne, ale też "zmapowali" potrzeby i cele animacji społeczno-kulturowej na Warmii i Mazurach.
Wśród podejmowanych tematów i wątków, dominowały zwłaszcza cztery. Po pierwsze, podkreślano rolę kultury w budowaniu tożsamości, poczucia wspólnoty oraz kreatywności społeczności lokalnych. Po drugie, podejmowano refleksję nad sytuacją kultury w regionie, w tym zwłaszcza postępującą "festiwalizacją" i "festynizacją". Na tym tle wyraźnie osobną rolę pełnią projekty z zakresu animacji społeczno-kulturowej, jako przeciwwaga dla działań imprezowo-eventowych. Wynika z tego postulat, by rozdzielać sferę animacji od sfery eventu – także na poziomie dzielenia budżetu na działania kulturalne w regionie. Po trzecie, dostrzeżono ryzyko związane z coraz częstszym "importowaniem" kultury z zewnątrz oraz powielaniem wzorów kultury celebryckiej, zamiast inwestycji w kulturę lokalną i pobudzania aktywności i kreatywności mieszkańców regionu. Dyskutowano też o potrzebie dostrzeżenia w działaniach kulturalnych specyficznych potrzeb poszczególnych grup, w tym zwłaszcza młodych oraz seniorów.
30 animatorów i animatorek z 17 miejscowości z całego regionu poznało obszary wzajemnych działań oraz realizowane w nich projekty. Wśród uczestników byli zarówno dyrektorzy domów kultury oraz animatorzy z długim stażem, jak i ci, którzy pracę w animacji dopiero zaczynają.
[podsumowanie zlotu - wideo] [galeria zdjęć]
Powróć do archiwum