Antymisyjność w BWA
Antymisyjność to tytuł pokazu multimedialnego, który będzie można zobaczyć w czwartek 19 kwietnia w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie. Prezentacji towarzyszyć będzie wykład autorów Alicji Żebrowskiej oraz Jacka Lichonia. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny!
Projekcja pięciu synchronicznych filmów, które powstały z dokumentacji kilkunastu akcji artystycznych obejmujących rytuały ślubne, które artyści wykonywali w początkowym etapie dzieła Infiltronu w latach 1997-1999. Pokazowi towarzyszyć będzie wykład autorów pod tytułem „Antymisyjność".
Najważniejszą ideą przedsięwzięcia jest włączenie w odbiór jak najszerszego grona widzów w Polsce. Jednym z głównych założeń projektu jest aktywny współudział z dziełem, wizją sztuki artystów. Bezpośrednia konfrontacja, reakcja i poglądy widzów z poszczególnych regionów Polski zostaną zarejestrowane w czasie każdego z pokazów i będą współtworzyć ostateczną formę dzieła. W poszczególnych galeriach prezentowany będzie „wycinek" całości, ale w powiązaniu ze specyfiką danego regionu. Utworzy się rodzaj „sieci" obejmującej cały kraj. Każdy pokaz jako materiał filmowy będzie sukcesywnie włączony w prezentację na kolejnych odsłonach Upłynniania Infiltronu, przez kolejne 12 „stacji" - prezentacji, dzięki czemu utworzy się rodzaj „studni historycznej prezentacji", która będzie zawierać oprócz całości dzieła Infiltron, również ciekawe spektrum różnorodności postaw i poglądów odbiorców z całego obszaru Polski.
Cały projekt Infiltron polega na wyznaczonym przez jego autorów sposobie uczestnictwa w rytuałach, obrzędach i ceremoniach różnych kultur i społeczeństw. Infiltron składa się z pięciu poziomów działań: Infiltracji, Inwigilacji, Falsyfikacji, Infiksacji oraz Upłynniania. Upłynnianie jest naszą autorską formą prezentacji i powstawania dzieła. Droga Krzyżowa to kolejne Upłynnianie Infiltronu realizowane zgodnie z koncepcją prezentacji dzieła sztuki, jako procesu jego tworzenia.
/ Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń /
www.bwa.olsztyn.pl