Idź do treści strony
11.10.2021 14:23

"Atlantyda Północy" oficjalnie odsłonięta

Najnowszy olsztyński mural powoli ukazywał się olsztynianom od kilku tygodni. W poniedziałek (11 października) oficjalnie zakończyły się nad nim prace.

Inicjatorami powstania są Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz sama biblioteka. To wyjątkowe malowidło, do którego podejście było niespotykanym dotychczas w naszym mieście.

- Bez zaangażowania, bez waszego doświadczenia nie mogłyby powstawać takie projekty - powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Serdecznie gratuluję artystom, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu.

"Atlantyda Północy" to pierwsza w powojennej Polsce wystawa fotografii ze zbiorów konserwatora zabytków w Królewcu. Te po 1945 roku znalazły się w kolekcji Instytutu Sztuki PAN w Warszawie.

- "Atlantyda Północy" to coś, co było, było wyjątkowe, ale zniknęło - wyjaśnia pomysłodawca hasła oraz wystawy pod ta nazwą, poeta, krytyk Kazimierz Brakoniecki. - Złożyło się na nią ponad 550 fotogramów z Prus Wschodnich lat 1864-1944. Te poruszyły zbiorową pamięć, otworzyły wielu osobom oczy na piękno naszych terenów. Zróbmy wszytko, aby ta pamięć przetrwała jak najdłużej.

Oryginalny, nowoczesny w formie mural można podziwiać na ścianie Przedszkola Miejskiego nr 6 przy ul. Pieniężnego. Poza nawiązaniem do twórczości Brakonieckiego, celem, jaki przyświecał pomysłodawcom było wprowadzenie sztuki wizualnej do olsztyńskiej przestrzeni.

- Niezwykle istotnym było dla mnie, aby tak ściana powstała właśnie tu - mówi autor muralu, znany artysta Bartek Świątecki. - Do tego przedszkola chodziłem, gdy byłem dzieckiem, wzdłuż sąsiedniej ulicy chodzę teraz do pracy. Próby powstania muralu nawiązującego do "Atlantydy Północy" mają już 10-letnia historię, którą udało się zwieńczyć sukcesem dopiero za trzecim razem.

Projekt był współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Gminę Olsztyn, z finansowym wkładem firmy Remondis Warmia-Mazury.

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda