Bądź eko Festiwal
Najbliższe dwa dni upłyną w Olsztynie pod hasłem ECO! Bądź eko Festiwal, czyli promocja ekologicznego myślenia w niezwykle atrakcyjnej formie. Zapraszamy do udziału w naturalnym festiwalu! Zainteresowanych czeka mnóstwo atrakcji.
Festiwal stanowi zachętę do kreatywnego myślenia w budowaniu i aranżowaniu przestrzeni, w podejściu do mody oraz najbliższego otoczenia, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi jego odbiorców na oddziaływanie przemysłu i działań społeczności na środowisko naturalne. Artyści, których prace będzie można zobaczyć w galeriach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie bez wątpienia mówią: Bądź eko!
Ekologiczny design, który chcemy przybliżyć olsztyńskiej publiczności, jest jedną z odnóg zielonej ideologii. Jest niewymownym popularyzatorem tej idei. Nic w tym dziwnego, skoro artyści od zawsze stanowili awangardę społecznych edukatorów. Festiwal otworzy wernisaż wystawy zbiorowej autorów zajmujących się eko-designem oraz kreatywnym recyklingiem - prezentacja mebli z kartonu, rzeźb, odzieży. W Galerii Rynek MOK krakowska projektantka Pat Guzik, znana z twórczego podejścia do idei recyclingu, pokaże swoje kolekcje: Not in love - opowieść o miłości, która z jakiegoś powodu nie może zaistnieć w świecie realnym. Firanki użyte w kolekcji, poddane zabiegowi ręcznego farbowania. Zobaczymy również Red water, czyli kolekcję kurtek puchowych wykonanych z worków na odpady medyczne. Pat Guzik to wielokrotna finalistka prestiżowych konkursów, m.in.: Off Fashion, Virtual Fahion Week czy Habitus Baltija. Podczas Cracow Fashion Awards artystka otrzymała półroczne stypendium w Academy of Design and Haute Couture w Walencji.
Absolwentka olsztyńskiego Liceum Plastycznego Natalia Tafel udowodni, że meble z kartonu mogą być piękne, trwałe i ekskluzywne. Niespotykane wzornictwo, ciekawa struktura materiału, funkcjonalność - to cechy ekologicznych mebli. Artystka będzie służyć poradą wszytskim zainteresowanym własnoręcznym wykonaniem tekturowych mebli. Pokażemy także prace Adriana Jakucia-Łukaszewicza. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmów krótkometrażowych Zamiego Omegi (Ateny).
Podczas bezpłatnych sobotnich prelekcji odbywających się Galerii Rynek MOK, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje eko-design w aranżacji wnętrz, o czym opowiedzą Danuta Kamińska i Agnieszka Makowska – olsztyńskie projektantki – oraz z historią land artu, eko-designu i eko-sztuki podczas prelekcji historyka sztuki - Joanny Mariuk. W ramach festiwalu odbędą się również jedyne w swoim rodzaju eko-warsztaty. Można będzie dowiedzieć się, na czym polega ekologia w szafie oraz poznać intrygujące sposoby na wykorzystanie makulatury. Na warsztatach recykling szafy pokażemy, jak nadać starym ubraniom nowy wizerunek. Na zajęciach wiklina z papieru będzie można zrobić koszyk z gazety. Najmłodsi uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć świat zabaw z kartonu.
Bądź Eko Festiwal zakończy wernisaż wystawy pt. The Smoke Joke – autorstwa związanej z Olsztynem projektantki Karoliny Karpowicz. Artystka jest absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Swoje projekty prezentowała m.in.: na Re-Act Fashion Show oraz na międzynarodowym konkursie Off Fashion. Jej kolekcja to apel skierowany do ludzi, którzy bezmyślnie zaśmiecają ulice, chodniki i trawniki niedopałkami. Podstawowym materiałem, z którego wykonano kreacje są filtry papierosowe. Zagruntowane farbą, tworzą na ubraniach niecodzienne faktury. Nadruki w formie zacieków sugerują nawiązanie do substancji smolistych, jakimi pokryte są filtry. Ponadto będzie można zobaczyć unikalny projekt Dziewczynka z zapałkami - prezentujący odzież wykonaną ze skrawków obić foteli oraz zapałek, który artystka stworzyła specjalnie na potrzeby festiwalu. Wernisaż odbędzie się w haloGalerii MOK i wzbogacony będzie koncertem muzyki elektronicznej.
Program:
20 stycznia (piątek) godz. 18.00, Galeria Rynek MOK
Eko Design - START
Wernisaż wystawy zbiorowej autorów zajmujących się eko-designem oraz kreatywnym recyklingiem. Prezentacja odzieży, mebli i rzeźb.
Swoją twórczość zaprezentują Pat Guzik, Natalia Tafel, Adrian Jakuć-Łukaszewicz. Wystawa uzupełniona pokazem filmów krótkometrażowych Zamiego Omegi.
21 stycznia (sobota), Kamienica Naujacka MOK
Warsztaty
godz. 11.00 - 13.00, sala 203/204
Zabawki z kartonu
Warsztat dla dzieci. Przygotowywanie pod okiem instruktora ruchomych zabawek recyklingowych.
Prowadzenie Adam Cieślak. Wstęp: 15 zł
Zapisy: Informacja kulturalna: 89 522 13 70
godz. 13.30 - 15.30, sala 203/204
Recykling szafy
Warsztat krawiecko – designerski. Uczestnicy przynoszą coś ze swojej szafy i dowiadują się jak to przerobić żeby znów cieszyło oko.
Prowadzenie Karolina Karpowicz.
godz. 15.00 - 17.00, sala 207
Wiklina z papieru
Warsztat dla dorosłych i młodzieży. Uczestnicy warsztatu poznają techniki wikliniarskie i stworzą proste formy wykorzystując zamiast wikliny przygotowane przez siebie papierowe „sznurki”. Prowadzenie - Zenon Tylman.
21 stycznia (sobota) godz. 15.00, Galeria Rynek MOK
Interaktywna prezentacja dotycząca projektowania wnętrz z wykorzystaniem elementów eko-designu.
Prowadzenie Danuta Kamińska i Agnieszka Makowska – olsztyńskie projektantki wnętrz.
21 stycznia (sobota) godz. 17.00, Galeria Rynek MOK
„O sztuce organicznej” - prelekcja Joanny Mariuk, historyka sztuki, dotycząca sztuki organicznej i eko-designu.
21 stycznia (sobota) godz. 19.00, haloGaleria MOK
Eko moda - FINAŁ
Wernisaż wystawy projektantki Karoliny Karpowicz
pt. "The Smoke Joke". Wernisaż wzbogacony koncertem muzyki elektronicznej.
Wystawie towarzyszyć będzie instalacja video autorstwa Liliany Roty (video art).
Pełny program na: www.mok.olsztyn.pl oraz facebook-u.