Idź do treści strony
22.09.2009 21:59

Basen za dwa lata

Za 22 miesiące mieszkańcy Olsztyna będą mieli do dyspozycji nowy, olimpijski basen z częścią aquaparku. Dziś, Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna i Andrzej Sitkiewicz członek zarządu Mostostalu Warszawa, lidera konsorcjum, które wygrało przetarg, podpisali umowę na wykonanie basenu. To będzie najnowocześniejszy basen w Polsce – powiedział prezydent.

Procedura przetargowa zmierzająca do wyłonienia wykonawcy Wodnego Centrum  Rekreacyjno-Sportowego była przeprowadzona prawidłowo. W wyniku tzw. kontroli uprzedniej Prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości, które mogłyby wstrzymać podpisanie umowy z wykonawcą.

Po przedłożeniu przez wykonawcę niezbędnych dokumentów i zabezpieczeń zostanie podpisana umowa z wykonawcą. W dwustopniowym przetargu na budowę centrum wodno-sportowego z 14 firm, najatrakcyjniejszą ofertą okazała się oferta konsorcjum Mostostalu Warszawa z Warmińskim Przedsiębiorstwem Budowlanym „Rombud” oraz Acciona Infraestructuras s.a. Wartość zamówienia opiewa na kwotę nieco ponad 54 miliony zł. Planowany okres realizacji inwestycji to 24 miesiące od daty podpisania umowy.

Przeznaczenie i program użytkowy obiektu „Wodnego Centrum Rekreacyjno – Sortowego”

Przeznaczenie obiektu
Obiekt przeznaczony jest do użytkowania sportowo-rekreacyjnego, odnowy biologicznej oraz organizacji zawodów pływackich z widownią dla 1506 osób + 8 osób niepełnosprawnych i dodatkową trybuną dla zawodników w ilości 146 osób.

Program użytkowy
Część basenowa sportowa składa się z basenu typu olimpijskiego (50x25m), basenu do rozgrzewki i nauki pływania (25x8,5m), widowni dla około 1506 osób+8 osób niepełnosprawnych oraz dodatkowej widowni z dodatkową trybuną dla zawodników w ilości 146 osób. Dla tej części przewiduje się oddzielne przebieralnie z częścią sanitarną z aneksem dla niepełnosprawnych oraz zaplecze dla sędziów i instruktorów.

Część basenowa rekreacyjna składa się z basenu rekreacyjnego o zróżnicowanych kształtach posiada następujące atrakcje:
- sztuczna rzeka
- 3 leżanki z masażem podwodnym
- 3 masaże podwodne w ścianach bocznych
- 2 bicze wodne
- 1 kaskada wodna

Poza tym zaprojektowano brodzik dla dzieci na około 12 dzieci, 3 whirpoole na 4 osoby każdy,  oraz dwie zjeżdżalnie po około 100mb z hamownią. Dla części rekreacyjno-zabawowej przewiduje się oddzielne przebieralnie z częścią sanitarną z oddzielnym aneksem dla niepełnosprawnych.

Część z odnową biologiczną stanowi autonomiczną atrakcję służącą użytkownikom z zewnątrz oraz również stanowi zaplecze rehabilitacyjno - wypoczynkowe dla zawodników pływackich i innych użytkowników basenów. Składa się z następujących części:
Część A - część rehabilitacyjna i solaria
Część B – centra saunowe
Część C – siłownia i sale sprawnościowe

W części A zaprojektowano:
- gabinety hydroterapii
         ● bicze szkockie
         ● natrysk płaszczowy
         ● masaż wirowy kończyn dolnych
         ● masaż wirowy kończyn górnych
         ● masaż podwodny
         ● kąpiel czterokomorowa

- gabinet masażu szkockiego
- gabinet elektroterapii
- gabinet do terapii polem magnetycznym niskiej częstotliwości i polem elektromagnetycznym wysokiej   częstotliwości.
- gabinet do laseroterapii i terapii ultradźwiękowej
- gabinet do krioterapii miejscowej
- solarium
- zespół saun

W części saunowej B zaprojektowano następujące atrakcje:
    w pomieszczeniu wypoczywalni sauny męskiej i żeńskiej dodano nad leżakami słoneczną łąkę – 4 szt.-
    prysznic wrażeń w saunie męskiej i żeńskiej – 2 szt.-
    studnia lodowa-

W części C zaprojektowano:
- siłownię
- salę sprawnościową
- zaplecze szatniowe dla sal

Dla osób obsługujących blok odnowy biologicznej przewidziano zaplecze socjalne składające się z:
- szatni
- węzła sanitarnego
- pokoju socjalnego z aneksem kuchennym.

Pozostałe części obiektu:

W bezpośrednim sąsiedztwie wejścia znajduje się hol główny. Do holu przylega cześć gastronomiczna ogólnodostępna z wydzieloną częścią dostępną dla użytkowników basenu, poza tym
w holu znajdują się też:
    ● szatnie okryć wierzchnich
    ● administracja - 3 pokoje
    ● sala konferencyjna
    ● sklep sportowy
    ● wc ogólnodostępne i wc personelu
    ● pom. porządkowe

Pod trybunami zaprojektowano foyer dla widzów obserwujących zawody.

Obsługa osób niepełnosprawnych
Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano windę dla niepełnosprawnych w holu wejściowym oraz specjalne pomieszczenia sanitarno-socjalne oraz szatniowe. Na hali basenowej przewidziano podnośnik do przenoszenia osób niepełnosprawnych z plaży do niecki basenowej. Wszystkie te urządzenia dają możliwość dostępu niepełnosprawnym do każdego pomieszczenia i urządzenia na różnych kondygnacjach obiektu. Dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich zaprojektowano na trybunach 8 miejsc. Na parkingu podziemnym wydzielono specjalne cztery miejsca dla niepełnosprawnych.

 

Powróć do archiwum
Pogoda