BEZPIECZNE FERIE 2015
Uczniowie warmińsko-mazurskich szkół 26 stycznia rozpoczną ferie zimowe. W związku z tym policjanci już od piątku (23.01) rozpoczną akcję „ Bezpieczne Ferie 2015”. Celem działań, jak co roku, jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku najmłodszych.
Policja przygotowała kilka ważnych informacji oraz apeluje do dzieci i ich rodziców aby wspólnie porozmawiali o bezpieczeństwie.
Czas wolny od szkoły sprawia, że dzieciom przychodzą różne pomysły do głowy. Zdarza się tak, że z czystej ciekawości nasze pociechy sięgają po alkohol, papierosy. Patrole policji oraz innych służb zwrócą uwagę na punkty, w których sprzedawany jest alkohol, czy nie jest on sprzedawany niepełnoletnim. Każde naruszenie przepisów będzie surowo egzekwowane.
Akcja Policjantów będzie widoczna także na drogach. Policjanci ruchu drogowego będą sprawdzać sposób przewożenia naszych pociech. Przyjrzą się także kierowcy i pasażerom czy wywiązują się z obowiązku używania pasów. Kierowcy mogą się również spodziewać wzmożonych kontroli stanu trzeźwości. Policjanci w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych zwrócą uwagę na przekroczenia prędkości. Zmienne warunki pogodowe nie mogą zaskoczyć kierowców - należy bezwzględnie dostosować prędkość do tego, co dzieje się na drodze.
Policjanci będą również reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Szczególną uwagę zwrócą na obowiązek używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Odblasków można używać także w mieście - nawet w świetle latarni pieszy, który ma mały odblask jest bardziej widoczny, niż gdyby go nie miał. Także kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na pieszych oraz rowerzystów. Policjanci będą reagować na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec nich.
Największego natężenia ruchu można spodziewać się w weekend poprzedzający oraz kończący ferie. Podczas planowania dalszych podróży warto odpowiednio się do nich przygotować. Kierowcy oprócz odpowiedniego przygotowania aut muszą także zadbać o swoje samopoczucie - za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, zaplanować sobie trasę i pamiętać o przerwach w podróży. Warto pamiętać także o komforcie podróżowania tych najmłodszych - by się nie nudziły i nie angażowały uwagi rodziców - kierowców.
Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także na dobór miejsc postojowych.
Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie kierowcy oraz pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.
Kontrola autokarów. W Olsztynie punkt kontroli autokarów będzie uruchomiony przy ul. Leonharda (obok stadionu) w dniach od 25 stycznia do 09 lutego 2015 r. W godz. 06.30-08.30 (przez cały tydzień) kontroli dokonywać będą policjanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a od godz. 8.30 do 11.30 (w dni robocze) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie. Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem. W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).
Policjanci apelują także o zachowanie szczególnej ostrożności podczas typowych zabaw i sportów zimowych:
1. Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
2. Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.
3. Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
4. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
5. Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
6. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój i próbuj wezwać pomoc, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
Zimą podczas załamania się tafli lodu największe zagrożenie stanowi bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnie tafli lodu. Na stronach Portalu (http://bezpieczny.olsztyn.eu/aktualnosci/98 oraz bezpieczny.olsztyn.eu/aktualnosci/95) znajdziecie Państwo niezbędne informacje na temat.
Policjanci pełnią służbę także na stokach narciarskich. Dzięki specjalistycznym kursom są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych. Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.