Biała flota Krzywego
Po latach dominacji „Cyranki” na Krzywym pojawił się pierwszy w regionie ekologiczny statek „Solar” zwany tramwajem wodnym na miarę XXI wieku.. Podobny pływa na Brdzie w Bydgoszczy.
Tramwaj to prototyp nowoczesnego statku wyposażonego w innowacyjne technologie: zasilany za pomocą energii elektrycznej, która jest kumulowana w bateriach, dzięki panelom solarnym Dzięki napędowi elektrycznemu jednostka napędzająca jest bardzo cicha. Na statku jest nawet ekologiczna toaleta.
Solar ochrzczony przez Prezydenta Grzymowicza, pełni służbę na „bezmiarze” wód jeziora Krzywego pokazując pasażerom, turystom i mieszkańcom piękno tego akwenu i okolic. Dowódca jednostki i jej sternik Pan Henryk to gwarancja bezpieczeństwa. Posiada on wszelkie uprawnienia żeglarskie, ster motorzysty, jest także czynnym ratownikiem WOPR, instruktorem płetwonurkiem, a to doświadczenie połączone z praktyką żeglarską na wodzie.
„Cyranka”, mimo że jest jednostką z ubiegłego stulecia i pływającą historią to nadal pozostaje ambasadorem jeziora Krzywego. Zarówno mieszkańcy jak i turyści pamiętają i wciąż wspominają sentymentalne rejsy, na pokładzie którego rodziły się przyjaźnie i miłości. Kto będzie chciał popłynąć rejsem „retro” o zachodzie słońca, zawsze skorzysta z usług „Cyranki”.
Przy trakcie spacerowym wzdłuż j. Krzywego, tuż przy Plaży Miejskiej w Olsztynie, cumuje stateczek „Róża Wiatrów ex Paul Von Hindenburg”, to również historia i niewykorzystana atrakcja Krzywego. Jego właściciel od lat nosi się z zamiarem otworzenia na nim baru-restauracji.
„Róża Wiatrów-Paul Von Hindenburg” to, „Marceli Nowotko” - statek pasażerski, który przez kilkadziesiąt lat pływał po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Statek zbudowany został w 1932 roku Królewcu, ma więc obecnie 79 lat. Jest ostatnim statkiem z jezior mazurskich, zbudowanym przed II wojną światową, który jeszcze istnieje!
Przed II wojną światową „Marceli Nowotko” pływał pod nazwą ”Jaegerhoehe”. Jego portem macierzystym było Węgorzewo. W pierwszych latach po wojnie pływał pod nazwą „Świtezianka”. „Marcelim Nowotko” został około 1952 roku. Z eksploatacji został wycofany w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Napis „Róża wiatrów - ex Paul Von Hindenburg” na burcie budzi różne kontrowersje i nie zawsze pozytywne skojarzenia. Dlaczego go tam umieszczono? Kto wyjaśni zagadkę?