Idź do treści strony
13.09.2022 13:45

Były prezydent nagrodzony w Olsztynie

Był redaktorem naczelnym "itd" oraz "Sztandar Młodych", w połowie lat 80. współtworzył pierwsze polskie komputerowe pismo "Bajtek". W Olsztyńskim zamku wyjątkową nagrodę odebrał Aleksander Kwaśniewski.

Nagroda im. Henryka Panasa została zainaugurowana w poprzednim roku. Uroczysta gala odbyła się w Zamku Kapituły Warmińskiej.

W uzasadnieniu decyzji kapituły nagrody możemy przeczytać: "Nagrodę w II edycji przyznano za całokształt działalności dziennikarskiej i redakcyjnej Aleksandra Kwaśniewskiego, w tym kierowanie takimi tytułami jak "itd" oraz "Sztandar Młodych", a także stworzenie pierwszego pisma poświęconego komputeryzacji "Bajtek". Kapituła docenia również dorobek Laureata w dziedzinie literatury faktu, czyli publikacje dotyczące najważniejszych spraw Polski, Europy i świata".

- Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Jest mi niezmiernie miło, że ta nagroda trafia w ręce osoby związanej prywatnie z regionem Warmii i Mazur. Większość rodaków pamięta Pana głównie z dokonań na niwie politycznej. Ale ma Pan również poczesne miejsce w historii polskiego dziennikarstwa.

Inicjatorami nagrody im. Henryka Panasa są Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Literatów Polskich w Olsztynie. Laudację wygłosił laureat pierwszej nagrody, Krzysztof Daukszewicz.

Henryk Panas był pisarzem, publicystą. Wyniósł regionalną literaturę poza Warmię i Mazury, stając się pisarzem ogólnopolskim, a nawet światowym. Powieść "Według Judasza. Apokryf" została przetłumaczona m.in. na jęz. japoński. Zmarł w 1985 roku w Olsztynie.

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda