Czwarty tom "Sport Olsztyn"
Na półce urzędowej biblioteki pojawiła się nowa książka autorstwa Janusza Poryckiego, olsztyńskiego dziennikarza. To czwarty tom „Sport Olsztyn”, który jest swoistą encyklopedią olsztyńskiej kultury fizycznej. Album wręczany będzie sportowcom podczas zbliżającej się Olsztyńskiej Gali Sportu 2012.
„Sport Olsztyn” to obszerna, ponad 350-cio stronicowa pozycja, która składa się z kilku części. Pierwsza przedstawia dzień po dniu osiągnięcia reprezentantów Olsztyna i regionu na arenach krajowych, Europy i świata. Druga to podane w sposób tabelaryczny dokonania indywidualne przedstawicieli Olsztyna i województwa oraz zespołowe klubów sportowych w porównaniu z innymi stowarzyszeniami działającymi w okręgu i kraju. Znalazły się w tej części również tabele rozgrywek, w których występują nasze zespoły koszykówki, piłki nożnej, piłki siatkowej, piłki ręcznej, rugby i tenisa stołowego oraz ich wszystkie wyniki. Są też opublikowane tabele i wyniki wszystkich klas piłki nożnej, od "okręgówki" do klasy B i wszystkich grup wiekowych. Cenna dla pasjonatów sportu wydaje się być część trzecia, zatytułowana: "Z pożółkłych kart historii". W dotychczasowych wydawnictwach pisano zwykle o tym co działo się w sporcie po roku 1944. Nie pamiętaliśmy lub nie chcieliśmy pamiętać, jak wyglądało życie sportowe w Olsztynie i regionie w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej. Chociaż sport w tamych latach był zupełnie inny to jednak istniał. Przed okresem transformacji był to temat tabu, nie mieściło się w głowach urzędników cenzury, by można o tym wspominać. Temat w tamtych latach zakazany, bądź przynajmniej wstydliwy. A przecież na stadionach Prus Wschodnich występowali nie tylko sportowcy miejscowi: Warmiacy i Mazurzy, ale i sportowcy w miejscowości przygranicznych, Mazowsza i Podlasia, a nawet głębi Polski. Janusz Porycki jako pierwszy opisuje wydarzenia związane z historią sportu na Warmii. Rozpoczyna od roku 1700 kiedy to zdefiniowano pojęcie sportowca, a kończy na roku 1944. Część czwarta przedstawia, a właściwie przypomina sylwetki zawodników, działaczy, szkoleniowców, którzy w ubiegłym roku odeszli od nas na zawsze.
Ostatni rozdział to publicystyka, w której tekstem wiodącym (ale nie jedynym) jest historia olsztyńskiej siatkówki akademickiej, obchodzącej w ubiegłym roku rocznicę swego 60-lecia.
Książka jest wydana na dobrej jakości białym papierze, w twardej obwolucie. Ilustrowana jest 323 zdjęciami, w tym 171 kolorowymi.
Spod pióra Janusza Poryckiego w minionym 12-leciu "wyszło" już jedenaście tego typu pozycji m. in. "Dzieje piłkarstwa Warmii i Mazur 1945-2000", "Z gwizdkiem przez świat", "Almanach Sportu 2005", "Stadion Leśny 1925-2005" czy "Tour de Pologne nad Łyną".
Wydawnictwo WiP